Kartka z kalendarza: rocznica premiery „Żandarma i policjantek”

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 06-10-2022 05:58 ()


40 lat temu, 6 października 1982 r., we Francji miała miejsce premiera filmu Louisa de FunèsaŻandarm i policjantki. Film znany jest także jako Żandarm i żandarmetki. Był to ostatni obraz z udziałem aktora. Wcześniejsze to chociażby: Kapuśniaczek (1981), Skąpiec wg Moliera (1980), Przygody Rabina Jakuba (1973), Hibernatus (1969), Oskar (1967), seria o Fantomasie i wcześniejsze odsłony serii o Żandarmie z Saint-Tropez. Podobno był zainteresowany nakręceniem filmu o Asteriksie.

W Żandarmie i policjantach do posterunku w Saint-Tropez przybywają młode adeptki szkoły policyjnej. Funkcjonariusze są nimi zachwyceni, a w dalszej kolejności żony podejrzewają ich o romansowanie. W pewnym momencie jedna z dziewcząt przepada bez wieści i ten sam los spotyka kolejne z funkcjonariuszek. Wtedy żandarmi rozpoczynają poszukiwania kobiet. Sprawa może być się bardzo poważna. Jedna z dziewczyn okazuje się bowiem córką prezydenta jednego z afrykańskich krajów (fikcyjnego, dla jasności).

Reżyserem i współtwórcą scenariusza filmu Żandarm i policjantki był Jean Girault, który wcześniej z de Funèsem, oprócz realizacji poprzednich części cyklu, nakręcił także wspominanego Skąpca czy Kapuśniaczek. Jeszcze przed premierą ostatniej części cyklu Jean Girault w wieku zaledwie 58 lat zmarł, a jego funkcję przejął asystent - Tony Aboyantz.

Za scenariusz odpowiedzialni są także Jacques Vilfrid i Gérard Beytout. Dodatkowo wymieniany jest Richard Balducci, scenarzysta pierwszej części cyklu, a co za tym idzie twórca występujących w nim postaci, które powróciły również w przedmiotowym obrazie.

Obok słynnego komika w ostatniej odsłonie serii o Żandarmie z Saint-Tropez wystąpili: Claude Gensac (znana, jako filmowa żona de Funasa, z którym wystąpiła m.in. w Hibernatusie czy Oskarze), Michel Galabru (Asterix i Obelix kontra Cezar), Jacques François (Dzień Szakala), Nicaise Jean-Louis (Moonraker), Catherine Serre (Wujaszek z Ameryki) czy żandarmi znani z poprzednich części: Maurice Risch, Maréchal des Logis Tricard, Michel Modo i inni.

Film Żandarm i policjantki kończy cykl, jednak podobno planowany był kolejny – Żandarm pod Waterloo. Ze względu na śmierć reżysera Jeana Giraulta, jak i odtwórcy głównej roli – Louisa de Funèsa, nie został zrealizowany.

Louis de Funès zmarł 27 stycznia 1983 r. w Nantes, zaledwie kilka miesięcy po premierze ostatniego swojego filmu.


comments powered by Disqus