Arcydzieła prosto ze światowych festiwali. Znamy kolejne filmy 13. FKA

Autor: Festiwal Kamera Akcja Redaktor: Motyl

Dodane: 06-09-2022 23:26 ()


Niemające sobie równych i nagradzane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Kamera Akcja to po raz kolejny najlepsza selekcja zachwycających filmów. Już w październiku widzowie będą mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve. Projekcje zwieńczą nietuzinkowe spotkania z ekspertami – wszystkie pod znakiem tego, co w branży filmowej piszczy.

Współcześni mistrzowie kina na FKA

Będzie naprawdę gorąco. Organizatorzy Kamery Akcji przygotowali w tym roku mieszankę kina społecznie zaangażowanego, subtelnego, ale też mocnym głosem opisującego świat. „Alcarràs” to film niezwykle sensualny – Carla Simón uchwyciła w nim wszystko to, co przemijalne: zapach dojrzewających winogron, dotyk piasku pod stopami czy w końcu rodzinne szczęście. Dzieło nagrodzone Złotym Niedźwiedziem przenosi widza na iberyjską wieś i stawia przed nim pytanie: czy istnieje kompromis między tradycją i naturą a postępem i nowoczesnością? Reżyserka „Lata 1993”, hiszpańskiego kandydata do Oscara w 2018 roku, które również znajdzie się w arsenale 13. FKA, przetarła szlaki historii – stworzyła pierwszy nagrodzony w Berlinie film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim. Wcześniej na Berlinale, a teraz podczas Kamery Akcji festiwalowicze i festiwalowiczki obejrzą „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, dzieło utrzymane w duchu twórczości nowofalowego mistrza – Érica Rohmera. To opowieść, w której centrum stoją bohaterowie i ich przemyślania, ale daleko jej do przesycenia nostalgią. Hers stworzył dzieło, które przywołuje na myśl najlepsze klasyki francuskiego kina obyczajowego – z kobiecymi bohaterkami na pierwszym planie. Ten film na długo zostaje z widzem, a niepokój i rozedrganie towarzyszące zmianom w życiu trójki bohaterów: dojrzałej kobiety, dorastającego syna oraz córki udzielają się na długie miesiące – zachęca Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. W programie 13. FKA nie może zabraknąć bezkompromisowych historii z uwielbianego przez widzów Kamery Akcji gatunku coming of age. „Blisko” Lukasa Dhonta – prosto z canneńskiego festiwalu, gdzie zostało okrzyknięte najlepszym filmem i zdobyło Grand Prix – skupia się na przyjaźni dwójki dorastających chłopaków, Léo i Rémiego: czy to w szkolnej ławce, czy w relacjach rodzinnych. Reżyser umiejętnie balansuje pomiędzy czułością a egoizmem, co przywodzi na myśl hit 8. edycji FKA – „Serce z kamienia” Gudmundssona. Widzów nie może ominąć także dzieło Mii Hansen-Løve, reżyserki, której produkcje wielokrotnie gościły na ekranach Kamery Akcji. „Piękny poranek” obecny był w tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight podczas festiwalu w Cannes, gdzie zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu. Hansen-Løve, nazywana jedną z najbardziej wpływowych autorek współczesnego kina, portretuje Sandrę, w pojedynkę wychowującą ośmioletnią córeczkę i opiekującą się schorowanym ojcem kobietę. To nakręcone wrażliwym okiem studium prawdziwej everywoman XXI wieku, która próbuje znaleźć chwilę spokoju w niełatwej rzeczywistości.

Trojan i Ogrodnik ponownie na Kamerze Akcji

13. FKA pokaże moc debiutów. Prawdziwym must-have w festiwalowym kalendarzu będzie film „Johnny” Daniela Jaroszka. Reżyser, znany do tej pory z kampanii reklamowych dla globalnych marek i teledysków (w tym do piosenki „Trofea” Dawida Podsiadło, za który nominowany był do Fryderyków w 2019 roku), stworzył biopic, który chwyta za serce i zarazem rozśmiesza do łez. To inspirująca opowieść o zwyciężaniu zła dobrem – taktyce stosowanej przez legendarnego ks. Jana Kaczkowskiego, głównego bohatera, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. W roli podopiecznego – Patryka – widzowie zobaczą Piotra Trojana, który gościł na ubiegłorocznej Kamerze Akcji podczas dyskusji o szacunku na planie filmowym.

Zaglądamy za kulisy branży filmowej

Trwająca nadal pandemia, kryzys ekonomiczny i ciągnący się spadek widzów w kinach niepokoi twórców, producentów i dystrybutorów. Wyzwania współczesnego świata sprawiają, że branża audiowizualna musi stworzyć nowy system życia filmów i ich promocji. W tym roku FKA zaprasza do kuluarów świata kina. Zaproszeni do dyskusji eksperci rozmawiać będą o tym, co najciekawsze w kinematografii – trendach, nowinkach i jak zdobyć współczesny rynek. Porozmawiamy o branży filmowej w kontekście marketingu: jakie sposoby na promocję mają nasi goście i czego moglibyśmy się nauczyć od widzów. Promocja to przecież zarówno kreatywność, nieszablonowe podejście, ale i mrówcza praca. Eksperci opowiedzą o tym, jak wygląda tworzenie kampanii reklamowych i co zrobić, aby one zadziałały – zapowiada Malwina Czajka. W panelu wezmą udział cenieni profesjonaliści: Mateusz Góra – szef komunikacji i rozwoju widowni w Millennium Docs Against Gravity, Paulina Jaroszewicz – menedżerka dystrybucji w MFF Nowe Horyzonty, odpowiedzialna za promocję i marketing, Wacław Mikłaszewski – współzałożyciel i pomysłodawca reanimacji marki KUBOTA, a zarazem aktor i reżyser związany z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – krytyczka filmowa, twórczyni bloga „Zwierz popkulturalny” i autorka książek o tematyce filmowej („Seriale. Do następnego odcinka” czy „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”).

Karnety festiwalowe jeszcze dostępne! 

Na Kamerze Akcji wrażeń nie zabraknie. Karnety, zarówno na część stacjonarną, jak i online, są ciągle dostępne w przedinflacyjnej cenie 99 zł. Posiadacze Karty Łodzianina, karty Młodzi w Łodzi, Karty Absolwenta UŁ, Fiszki – karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi bądź kuponów zniżkowych dystrybuowanych przez partnerów Festiwalu mogą zdobyć karnet za promocyjne 89 zł. Media oraz blogerzy mogą wziąć udział w ośmiodniowym święcie kina bezpłatnie.

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.


comments powered by Disqus