Mapa nieba w Google Earth

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 26-08-2007 11:57 ()


W nowej wersji programu Google Earth dołączono mapę nieba z wstawionymi zdjęciami wykonanymi za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Serwis Google Earth łączy siłę wyszukiwarki Google ze zdjęciami satelitarnymi, mapami, terenami i budynkami 3D, aby sprawić, że będziesz miał w małym palcu światowe informacje geograficzne.

Po zainstalowaniu Google Earth 4.2 na komputerze, można przełączyć się z widoku Ziemi na widok nieba. Jako pierwszy pokazuje się ten fragment nieba, który jest w zenicie nad miejscem, które było na ekranie w momencie przełączania.

Na mapę nieba składają się zdjęcia zrobione podczas różnych przeglądów nieba np. DSS (Digitized Sky Survey), STScI (Sky Telescope Science Institute) lub SDSS (Sloan Digital Sky Survey). Na to nałożone są zdjęcia w wysokiej rozdzielczości obiektów z katalogu Messiera, NGC i IC, wykonane za pomocą Kosmicznego Telskopu Hubble'a oraz dużych teleskopów naziemnych (np. Anglo-Australian Observatory, Canada France Hawaii Telescope). Po wybraniu ciała niebieskiego, obok ukazuje się jego opis. Można również wyświetlić położenie planet i Księżyca, a także animować w niewielkim zakresie ich ruch.

Źródło: AstroNEWS 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...