Dinozaury znowu wędrują po Ziemi!

Autor: Galapagos Films Redaktor: Motyl

Dodane: 11-08-2022 21:48 ()


Dinozaury znowu wędrują po Ziemi! Jednak ponowne zdominowanie planety przez te prehistoryczne drapieżniki może mieć katastrofalne konsekwencje… Ellie Sattler, Alan Grant i Ian Malcolm, czyli prawdopodobnie najsłynniejsi paleontolodzy na świecie powracają po ponad 20 latach w zamykającym sagę „Jurassic World: Dominion”. Film zadebiutuje na 4K Ultra HD, Blu‑ray™ i DVD już 8 września.

Cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar dinozaury znowu wędrują po Ziemi. To, że te prehistoryczne drapieżniki ponownie zdominowały planetę, może nieść katastrofalne konsekwencje. Dwa pokolenia bohaterów jednoczą siły. Paleontolodzy Ellie Sattler (Laura Dern), Ian Malcolm (Jeff Goldblum) i Alan Grant (Sam Neill) powracają, by dołączyć do Owena Grady (Chris Pratt) i Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) i przeżyć niesamowitą przygodę, która raz na zawsze zadecyduje o losie ludzi i dinozaurów.

Odpowiedzialnym za reżyserię ostatniej części sagi ponownie jest Colin Trevorrow, którego „Jurassic World” z 2015 roku stał się prawdziwym kinowym hitem. Steven Spielberg, twórca pierwszych części „Parku Jurajskiego” ponownie przyjął rolę producenta wykonawczego. Dzisiaj w pełni świadomy tego, jak wielki wpływ, nie tylko na kulturę popularną, ale i na zbiorową wyobraźnię miał jego film, w którym wskrzesił wymarłe miliony lat temu stworzenia.

Seria filmów o Parku Jurajskim zawsze wzbudzała wielkie emocje i spotykała się z ogromnym zainteresowaniem widzów, ale chyba żaden inny komercyjny film nie miał przy okazji tak doniosłego wpływu na dziedzinę nauki. „Park Jurajski” był najważniejszą rzeczą, jaka przydarzyła się paleontologii w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Ten film pokazał dinozaury nowemu pokoleniu i zrobił to w zupełnie nowy sposób – przyznaje Stephen Brusatte, profesor paleontologii na Uniwersytecie Edynburskim, który pełnił rolę konsultanta przy najnowszym „Jurassic World”. To było wielkie przebudzenie dinozaurów, które poskutkowało niezwykłym zainteresowaniem studiami paleontologicznymi. Dzięki temu z kolei więcej pieniędzy można było przeznaczać na badania terenowe, a muzea wypełniły się eksponatami. Jesteśmy w złotym wieku paleontologii i do dziś, ktoś na świecie znajduje nowy gatunek dinozaura średnio raz w tygodniu. A trwa to już od ponad dekady. To wszystko za sprawą pokolenia paleontologów „Parku Jurajskiego”.

„Jurassic World: Dominion” jest zwieńczeniem tej trwającej już niemal trzy dekady serii, ale nie przypomina żadnego innego filmu, jaki pojawił się wcześniej. W środku trylogii ma miejsce kataklizm, który zmienia wszystko – wyjaśnia Trevorrow. Dinozaury zabrane są z wyspy i wypuszczone na wolność. To stworzyło niesamowitą możliwość, by zobaczyć przypuszczalne konsekwencje podobnego zdarzenia. „Jurassic World: Dominion” to opowieść o potrzebie szacunku jaki powinniśmy oddać naturze. Jeśli się z tego nie wywiążemy, podobnie jak dinozaury, po prostu wyginiemy. Ten film to nie tylko podsumowanie trylogii rozpoczętej w 2015 roku, ale też domknięcie cyklu, który swój początek miał jeszcze w roku 1993. Dochodzą tutaj do głosu wszyscy bohaterowie, których oglądać mogliśmy w całej sadze.

Ponownie w swojej dawnej roli wystąpiła między innymi laureatka Oscara® Laura Dern, która wróciła do świata „Parku Jurajskiego” po niemal 20 latach jako Ellie Sattler. Tak samo zobaczyć możemy znowu Alana Granta, czy Iana Malcolma (czyli odpowiednio Sama Neila i Jeffa Goldbluma) – światowej sławy paleontologów, znanych nam z pierwszych filmów o „Parku Jurajskim”. Oprócz nich na ekranie znowu pojawi się Owen Grady i Claire Dearing (Chris Pratt oraz Bryce Dallas Howard), czyli nowe pokolenie miłośników dinozaurów.

Ludzcy aktorzy to zaledwie połowa obsady w „Jurassic World”. Resztę stanowią same dinozaury, których projektowaniem zajął się zespół Johna Nolana. Spośród 27 zdumiewających stworzeń, które udało im się ożywić na ekranie, 10 przedstawia nigdy wcześniej nie prezentowane w filmie gatunki dinozaurów. Przy tworzeniu wszystkich z nich dołożono wszelkich starań, aby ich wizerunek był jak najwierniejszy bieżącemu stanowi wiedzy, co nie byłoby możliwe bez licznych konsultacji z paleontologami. „Jurassic Wolrd: Dominion” kontynuuje więc dialog serii ze światem nauki, a wielki spektakl, jaki zobaczyć możemy teraz na ekranach ma z całą pewnością potencjał ożywić wyobraźnię kolejnych pokoleń przyszłych paleontologów.

„Jurassic World: Dominion” ukaże się na 4K Ultra HD, Blu-ray™ i DVD oraz w kolekcjonerskich wydaniach Steelbook już 8 września.

 

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY™ i 4K ULTRA HD:

  • Rozszerzona o 14 minut wersja filmu dostępna jest w języku angielskim, z poziomu angielskiego menu


comments powered by Disqus