Ukraińska Orkiestra Wolności – koncert na żywo w Teatrze Wielkim w Warszawie

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 20-07-2022 23:58 ()


W czwartek 28 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się wyjątkowy i uroczysty koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności, który także będzie transmitowany na żywo na bezpłatnej, internetowej platformie streamingowej ARTE.tv. Muzycy-uchodźcy zagrają utwory Chopina, Brahmsa, Silvestrova, arie Beethovena oraz hymn ukraiński. Koncert będzie dostępny na stronie https://www.arte.tv/pl/.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukraińską Orkiestrę Wolności w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. Składa się ona z muzyków - uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. W koncercie weźmie udział 75 muzyków.  Tego lata orkiestra na wygnaniu odbędzie trasę koncertową po Europie i USA, a 28 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie da koncert inauguracyjny, który będzie można obejrzeć także na żywo na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson wykona program obejmujący VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, II koncert fortepianowy Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz IV symfonię Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, która zagrała tytułową rolę Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewa również arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Beethovena - pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa.

Muzyka nie może zakończyć wojny, ale może leczyć rany i być potężną bronią przeciwko opresji. I tak trasa koncertowa Ukraińskiej Orkiestry Wolności jest wyrazem miłości do ojczyzny, a muzycy zagrają na cześć tych, którzy zmarli lub cierpią. - Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia i posłuchania tego poruszającego koncertu na ARTE.tv. Dodam, że w geście solidarności z Ukraińcami na naszej platformie streamingowej powstała specjalna sekcja z filmami i reportażami w języku ukraińskim lub z ukraińskimi napisami – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, wydawczyni polskiej wersji ARTE.tv.

Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić najlepszych ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i zagranicy, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną. Dochód z trasy będzie przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukraińskiej Orkiestry Wolności została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej są zwolnieni ze służby wojskowej.

 


comments powered by Disqus