Na turystycznym szlaku: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 17-07-2022 12:21 ()


Fanom awiacji, ale nie tylko, polecamy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Placówka jest zlokalizowana na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, które założone w 1912 r. było jednym z najstarszych stałych lotnisk w Europie.

Początku placówki datuje się na pierwszą połowę lat 60 XX w. W roku 1964 miała miejsce Wystawa Lotnicza, którą zorganizował Aeroklub Krakowski. Eksponaty zgromadzone z myślą o wystawie posłużyły do utworzenia Ośrodka Ekspozycji Sprzętu Lotniczego. Zbiory wzbogacały się o kolejne eksponaty. W roku 1967 Ośrodek został nazwany Muzeum Lotnictwa. Kilka lat później placówka przeszła pod opiekę Ministerstwa Komunikacji i uzyskała nową osobowość prawną.

W roku 2010 miało miejsce oficjalne otwarcie nowego gmachu muzeum o kubaturze przekraczającej 23.000 m3 i powierzchni użytkowej ponad 3.300 m2. Na terenie muzeum można zobaczyć przede wszystkim samoloty, ale też: śmigłowce, szybowce, silniki czy sprzęt bojowy, typu armata przeciwlotnicza.

Fani komiksu także mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Jeden z pawilonów zdobią rysunku Jarosława Wróbla, rysownika i malarza. Prace wprost nawiązują do historii obrazkowych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się przy alei Jana Pawła II 39 w Krakowie.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z placówki.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę https://muzeumlotnictwa.pl/.

Galeria


comments powered by Disqus