Mel Gibson – portret ekscentryka

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 11-07-2022 18:55 ()


Dr Mel i Mr Gibson - za błękitnymi oczami i hipnotyzującą urodą Mela Gibsona kryje się udręczona dusza i złożona, niezgłębiona istota ludzka. ARTE.tv prezentuje podwójny portret tej hollywoodzkiej supergwiazdy. Film dokumentalny „Mel Gibson - portret ekscentryka” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/098776-000-A/mel-gibson/.

Hollywoodzkie błękitne spojrzenie, olbrzymie gaże i międzynarodowa popularność, a w środku udręczona dusza. Mel Gibson był jedną z najjaśniejszych gwiazd swojej epoki. Później wszystko runęło, gdy jego film „Pasja” został nazwany antysemickim, on sam uzależnił się od alkoholu, rozwiódł się i został oskarżony o przemoc. W tym wnikliwym portrecie przyglądamy się jego historii i osobowości, a także hollywoodzkiej machinie, w trybach której zaistniał.

Na początku XXI wieku roku Mel Gibson był u szczytu kariery i jedną z największych gwiazd filmowych. Urodzony w Ameryce, wychowany w Australii aktor był najbardziej znany z serialu „Mad Max” i „Zabójcza broń”, otrzymywał rekordowe gaże w wysokości 25 milionów dolarów za rolę, zdobył Oscara za film „Waleczne serce”, który wyreżyserował. Prowadził pozornie szczęśliwe życie rodzinne ze swoją żoną Robyn i siedmiorgiem dzieci na 800-akrowej farmie kilkaset kilometrów od Melbourne. Ukryty dom nazywał się „carinya”, co zonacza szczęśliwe miejsce w języku Aborygenów.

Jego kariera stanęła wraz z filmem „Pasja”. Odniósł sukces frekwencyjny, ale organizacje żydowskie oskarżyły scenariusz o antysemityzm. To był początek wielkiego upadku Gibsona, a wkrótce na pierwszych stronach gazet regularnie pojawiały się newsy o uzależnieniu od alkoholu, rozwodzie, przemocy dowmowej, wypowiedzi antysemickie i rasistowskie. Hollywood w końcu odwróciło się od niego plecami.

Nominacja do Oscara w 2017 roku dla najlepszego reżysera za film „Przełęcz ocalonych” i sequel „Zabójczej broni” zdają się zwiastować jego powrót i rehabilitację. Pozostaje jednak pytanie: kim jest ten człowiek o udręczonej osobowości, który z nagrodzonego Oscarem bohatera stał się persona non grata w branży filmowej? W swoim najnowszym projekcie powraca do tematu religijnego, choć to już wcześniej zrujnowało jego karierę. Film nosi tytuł „Męka Chrystusa - Zmartwychwstanie” i ma opowiadać o życiu Mesjasza po męce i ukrzyżowaniu. Gibson zmartwychwstały? Nie mogłoby to być bardziej symboliczne dla jego własnej biografii.

Film dokumentalny „Mel Gibson - portret ekscentryka” rysuje bezlitosny portret jednego z najbardziej kontrowersyjnych aktorów Hollywood. Jest dostępny za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/098776-000-A/mel-gibson


comments powered by Disqus