Najbliższa gwiazda neutronowa

Autor: Joanna Fengler Redaktor: GONZO

Dodane: 23-08-2007 23:58 ()


Kanadyjscy i Amerykańscy uczeni odkryli prawdopodobnie leżącą najbliżej Ziemi gwiazdę neutronową, która znajduje się w odległości zaledwie 250 do 1000 lat świetlnych, w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy.

Obiekt jest o tyle niezwykły, że nie zaobserwowano w jego towarzystwie żadnej innej gwiazdy, pozostałości po supernowej czy pulsacji radiowej.

Do tej pory udało nam się odkryć siedem takich obiektów, które noszą, zaczerpniętą z filmu nazwę "Siedmiu Wspaniałych". Ósmy nowoodkryty obiekt nazywa się Calvera - tak jak nazywał się "czarny charakter" i przeciwnik wspomnianych bohaterów.

Zagadkowe jest również położenie gwiazdy. Prawdopodobnie gwiazda neutronowa jest pozostałością gwiazdy z dysku naszej galaktyki, która eksplodowała jako supernowa, a następnie „przywędrowała" w obecne miejsce. Skąd dokładnie pochodzi?

"Można zgadywać, że jest to gwiazda, która wciąż znajduje się niedaleko miejsca swoich narodzin" - mówi Rutledge i dodaje: "Jeśli się nie mylimy co do odległości gwiazdy od Ziemi, to znaczy, że jest to najbliższa znana nam gwiazda neutronowa".

Źródło: AstroNEWS


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...