Kurpik dla Marka Sachmaty

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 24-06-2022 06:36 ()


Kiedy w ubiegłym roku informowaliśmy o przyznaniu Markowi Sachmacie nagrody w Konkursie Rękodzieła Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej można było śmiało przypuszczać, że na tym lista wyróżnień dla wspomnianego autora się nie skończy. Faktycznie tak się sprawy mają, jako że pomysłodawca i realizator takich inicjatyw jak „sKURPieni” oraz „Drygsi” (co notabene nie wyczerpuje jego twórczej aktywności) doczekał się kolejnego uhonorowania.

Tym razem swoje uznanie wobec liczonej już w przeszło stu kompozycjach konsekwencji Marka wyrazili przedstawiciele Związku Kurpiów. Stąd nagroda w kategorii „Promowanie regionu” za rok 2021 oraz statuetka Kurpika czyli kurpiowskiego odpowiednika Oscara. Wręczenie nagrody miało miejsce 20 czerwca w Ostrołęckim Centrum Kultury. Sam nagodzony nie krył wzruszenia, a w podsumowującej to wydarzenie refleksji wprost stwierdził, że zaistniałe uznanie było jednym z jego marzeń. Do tego z kategorii takich które udało się spełnić!

Szanownej kapitule kurpiowskiej nagrody trudno się zresztą dziwić, jako że Marek Sachmata zdecydowanie nie zwalnia tempa, dzięki czemu doczekujemy się kolejnych sygnowanych przezeń prac łączących regionalne rozwiązania ikonograficzne z przejawami współczesnej popkultury.

Wybór części powstałych w ostatnim czasie ilustracji Marka prezentujemy poniżej. Równocześnie zachęcamy do odsłuchania z nim rozmowy przeprowadzonej przez zespół redakcyjny Telewizji Narew (od 6:22).

Galeria


comments powered by Disqus