Mamy 12 planet w Układzie Słonecznym!

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 16-08-2006 09:09 ()


Międzynarodowy Związek Astronomiczny (IAU) opublikował dzisiaj opracowaną po dwóch latach roboczą definicję "planety". Jeśli zostanie ona zaakceptowana przez odbywający się właśnie w Pradze zjazd Związku, nasz Układ Słoneczny będzie liczył 12 planet, i prawdopodobnie wkrótce wzbogaci się o kolejnych kilka-kilkanaście.

Nowa definicja jest koniecznością w obliczu kolejnych odkryć nowych obiektów transneptunowych, z których niektóre przewyższają rozmiarami Pluton, uznany już z historycznych powodów za planetę. IAU uznało, że nie będzie go degradować z tej pozycji, zamiast tego uzna go za prototyp nowej podkategorii planet, zwanych "plutonami", wśród których znajdzie się też Charon i 2003 UB313. Za planetę uznano także planetoidę Ceres.

Nowa definicja, którą możecie znaleźć tutaj, mówi że planetą jest każdy obiekt, który osiągnął równowagę hydrostatyczną (czyli przybrał pod wpływem własnej grawitacji kształt bliski kuli), oraz okrąża macierzystą gwiazdę, nie będąc przy tym samą gwiazdą ani księżycem innej planety.

Głosowanie nad przyjęciem definicji odbędzie się 24 sierpnia.

źródło: IAU


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...