Zielona herbata neutralizuje rakotwórcze toksyny

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 14-08-2007 11:43 ()


Stężony ekstrakt związków z zielonej herbaty silnie pobudza produkcję enzymów oczyszczających organizm ludzki z rakotwórczych toksyn - informuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

{obrazek http://kopalniawiedzy.pl/m/foto_extra/1156515719_776310.jpeg}

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stanu Arizona, zielona herbata może wspomóc obronę przeciwnowotworową organizmu zwłaszcza u osób z niskim poziomem enzymów detoksykacyjnych.42 osoby, przez miesiąc przyjmowały duże dawki związku z grupy katechin, obecnych w zielonej herbacie - galusanu epigalokatechiny (EGCG). Pacjenci co rano, na pusty żołądek, przyjmowali równowartość 8-16 filiżanek naparu z zielonej herbaty. Przez 4 tygodnie poprzedzające test oraz w jego trakcie nie wolno im było pić herbaty lub spożywać jakichkolwiek produktów, które ją zawierają. Nie mogli także jeść warzyw z rodziny krzyżowych, jak kapusta, kalafior czy brokuły, które zawierają duże ilości związków o działaniu przeciwnowotworowym. Próbki krwi do analizy pobrano dwukrotnie - po zakończeniu 4-tygodniowego okresu przygotowawczego i po 4 tygodniach testu.Okazało się, że preparat z EGCG zwiększał produkcję enzymów z rodziny S-transferaz glutationowych (GST), które są uważane za główną broń naszego organizmu w zwalczaniu wolnych rodników tlenowych przyczyniających się m.in. do rozwoju raka.

Według dr Chowa, poziom produkcji GST dramatycznie się różni między ludźmi. Zależy to od wariantów posiadanych genów oraz od czynników środowiskowych, w tym diety.Zielona herbata cieszy się od dawna zainteresowaniem naukowców prowadzących badania nad nowotworami. Obserwacje mieszkańców Azji, w tym Chin i Japonii, pozwoliły bowiem podejrzewać, że jej regularne spożywanie może obniżać ryzyko raka.

- "To pierwsze badania, które dowiodły, że związki zawarte w zielonej herbacie mogą pobudzać produkcję GST i procesy odtruwania organizmu ludzkiego" - komentuje Chow. Badacz zaznacza jednocześnie, że ekstrakt z zielonej herbaty może chronić przed rozwojem raka jeszcze na inne sposoby.

Źródło: onet.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...