„Brom 2” - długo wyczekiwany powrót pomorskich wiedźm

Autor: Wydawnictwo 23 Redaktor: Motyl

Dodane: 07-09-2021 16:05 ()


2 października ukaże się długo oczekiwana kontynuacja komiksu Brom. Unka Odya po raz drugi zaprasza czytelników do śledzenia losów wiedźm z Wolnego Miasta Gdańska i dostarcza kolejną porcję tajemnic, niesamowitości oraz spotkań z niezwykłymi istotami rodem z ludowych podań i legend.

Pierwszy tom Broma zdobył tytuł Najlepszego Polskiego Albumu na 30. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz statuetkę Orient Mena w kategorii Najlepszy polski komiks (2019).

Eryk nie jest Aleksem.
Biskup morski nie mówi po polsku.
Brom nie jest zachwycony dorosłością.
Baranki roślinne nie są tanie.
Marysia nie pozwoli, by ktoś skrzywdził jej rodzinę.
Pub "Uroczysko" nie znajduje się tam, gdzie wczoraj.
Babcia Broma nie jest dobrą osobą.


Unka Odya kontynuuje swoją opowieść o niesamowitych istotach żyjących tuż obok nas. W drugim tomie "Broma" poznacie dalsze losy wiedźm z Wolnego Miasta Gdańska. Dowiecie się co się stało po starciu z wilkołakiem. Zobaczycie jak radzą sobie w dorosłym życiu i jak rozwijają się ich związki. Razem z nimi odwiedzicie społeczność wyznawców Dagona, sabat czarownic oraz pewną nie do końca spokojną wioskę na Żuławach.

Jednak pamiętajcie – upiorne nie zawsze oznacza groźne.

O drugim tomie Broma tak pisze Łukasz Kozak, autor książki Upiór. Historia naturalna:

"Mogłoby się wydawać, że ludowe wierzenia zostały już przez twórców fantastyki całkowicie wyeksploatowane. Że oderwane od źródeł i przetworzone przez popkulturę dały zestaw stereotypowych postaci i zjawisk przewijających się przez powieści, komiksy i gry.
Tymczasem Unka, sięgając wprost do materiałów etnograficznych i historycznych, pokazała, że można je odczytać na nowo i – co dla mnie najważniejsze – w sposób bliski dla ludzi, dla których świat, z naszej perspektywy niesamowity, był naturalną częścią życia.
Strzygoń nie jest już potworem, a człowiekiem, członkiem rodziny i przyjacielem. Biskup morski Konrada Gesnera nie jest kuriozum, a pełnoprawną postacią. Sabat czarownic nie jest potępianą przez kaznodziejów i moralistów odrażającą orgią, a nowoczesnym spotkaniem fachowczyń i ekspertów w swojej magiczno-szamańskiej dziedzinie.
Bromie postacie są wyraziste, świetnie nakreślone i dające poczucie namacalnej wręcz realności – która w parze z ludowo-fantastycznym światem dawnych wierzeń i popkulturowych odniesień przynosi naprawdę wspaniały efekt".

Dane techniczne:

Tytuł: Brom 2
Scenariusz i rysunki: Unka Odya
Wydawca: Wydawnictwo 23
Druk: cz.-b.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 232
Format: 165x235 mm
Data wydania: 2 października 2021
ISBN: 978-83-962105-0-0
Cena okładkowa: 49,90 zł


Równolegle z premierą Broma 2 do sprzedaży trafi też dodruk pierwszego tomu.

Galeria


comments powered by Disqus