Muzyczny portret Cesàrii Évory w ARTE.tv

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 19-08-2021 23:34 ()


Cesària Évora była królową morny, muzyki pełnej melancholii i tęsknoty. Twórcy dokumentu podążają śladami słynnej piosenkarki po afrykańskim archipelagu i łączą brzmienie melodii Wysp Zielonego Przylądka z obrazem kraju i jego mieszkańców w fascynującym dokumencie „Śladami Cesàrii Évory. Muzyka Metysów z Zielonego Przylądka”, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/videos/086914-000-A/sladami-cesarii-evory/.

Morna - muzyka z Wysp Zielonego Przylądka nie była znana, dopóki Cesária Évora (1941-2011) nie stała się międzynarodową gwiazdą. Podbiła serca publiczności na całym świecie słodyczą swojego głosu i uczuciem, którym nasycała każdą wyśpiewaną sylabę. Jej zaangażowanie społeczne, silnie widoczne w tekstach jej piosenek, przyniosło jej przydomek „bosonogiej diwy”. Cesária była niezależną kobietą. Buty zakładała tylko w ostateczności, gdyż nie lubiła ich nosić.

- Skolonizowali nas Portugalczycy. „Saudade” to tęsknota, specyficzny stan ducha naszego narodu. Morna wyraża nasz smutek, niezadowolenie, nasze uczucia. Nie mamy pieniędzy, ale kochamy życie.  Jesteśmy bardzo emocjonalni. Poprzez mornę opowiadamy historie z naszego życia. Ta muzyka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest podstawą naszego społeczeństwa. Gdy pracujemy, słuchamy muzyki. Gdy nie pracujemy, słuchamy muzyki i tańczymy do niej - mówią o sobie mieszkańcy Zielonego Przylądka.

Cesária Évora spopularyzowała mornę - gatunek muzyczny i styl tańca z Wysp Zielonego Przylądka, z wpływami z Portugalii, Brazylii, Argentyny i Angoli, z charakterystyczną melancholijną i nostalgiczną linią melodyczną. Morna ma w sobie wielką moc. Chwyta człowieka za serce. Dlaczego słuchacze płaczą, słuchając jej i nie rozumiejąc tekstów piosenek. Czują tę muzykę, jej melancholię i nie mogą powstrzymać łez.

W latach 90. świat zakochał się w wyjątkowym głosie Cesárii Évory. Miała szczególny sposób śpiewania: spokojny, bardzo prosty, ale płynący prosto z serca. - Byłem na wakacjach w Lizbonie i zobaczyłem jej występ. Oszalałem na punkcie tego głosu. Po raz pierwszy w życiu tak bardzo zależało mi na nagraniu z kimś płyty. Pracowałem z wieloma artystami, ale nigdy nie spotkałem kogoś, kto potrafiłby przelać w swoją muzykę tyle emocji co ona - mówi José da Silva, jej producent muzyczny.

Film „Śladami Cesàrii Évory. Muzyka Metysów z Zielonego Przylądka” jest dostępny bezpłatnie do 1 września pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/086914-000-A/sladami-cesarii-evory/.


comments powered by Disqus