Wielkie malarstwo w ARTE.tv

Autor: ARTE Redaktor: Motyl

Dodane: 07-06-2021 21:22 ()


Malowali ciało czy duszę? W czerwcu europejski kanał kulturalny ARTE.tv zaprasza widzów na cykl dokumentalny „Wielkie malarstwo w ARTE.tv”, w którym pokaże twórczość nietuzinkowych malarzy XX wieku – Kirchnera, Modiglianiego i Mohassessa, a także w przystępny sposób objaśni, jak interpretować malarskie dzieła wszech czasów. Filmy można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.   

Jak odczytywać i rozumieć „Wenus z lustrem” Velazqueza - akt powstały w czasach inkwizycji? Jak namalować duszę, a nie nagie ciało? Gdzie przebiega granica między prowokacją a sztuką? Gdzie kończy się sztuka i erotyka, a zaczyna seksizm i wykorzystywanie drugiego człowieka? Co artysta jest w stanie poświęcić dla sztuki? W dobie ruchów MeToo i skandalów pedofilskich, ARTE.tv przedstawia wybitnych malarzy: kontrowersyjnego Ernsta Kirchnera, zmysłowego Modiglianiego i autodestrukcyjnego Mohassessa, których twórczość i tematyka obrazów są bardzo aktualne w XXI wieku.

FILMY W CYKLU „WIELKIE MALARSTWO W ARTE.TV”:

PROSIMY NIE DOTYKAĆ, Francja, 2020

Hortense, profesorka historii sztuki, w najbardziej „przyziemnych” miejscach wyjaśnia współczesne interpretacje arcydzieł klasycznego malarstwa europejskiego. Czy to w pralni, czy na boisku piłkarskim, odsłania żywotny i erotyczny ładunek, który emanuje z dawnych prac, zamieniając naszą codzienną rzeczywistość w prawdziwe muzeum, a przeszłość we wciąż żywe ciało. Seria dziesięciu filmików krótkometrażowych przedstawia takie dzieła jak, „Wenus z lustrem” Velazqueza, „Olimpię” Maneta, „Pochodzenie świata” Courberta, „Mleczarkę” Vermeera, „Dianę i Kallisto” Tycjana, „Herkulesa i Omfale” Rubensa, „Niewiernego Tomasza” Caravaggia, „Ledę z łabędziem” Veronesego, „Grzech pierworodny” Michała Anioła, „Św. Sebastiana” Perugino.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-018008/prosimy-nie-dotykac/

ERNST LUDWIG KIRCHNER – KONTROWERSYJNY GENIUSZ EKSPRESJONIZMU, Niemcy, 2021

Ernst Ludwig Kirchner to jeden z najsłynniejszych niemieckich ekspresjonistów. Kontrowersyjny artysta - często malował nagie kobiety, podczas gdy jego mężczyźni przeważnie byli ubrani. I gościł w pracowni dziewczynki. Również nagie i w dwuznacznych pozach. Czy historia sztuki nowoczesnej musi zawsze wiązać się z prowokacją i skandalem? Jak po ruchu Me Too odbieramy sztukę Kirchnera z początków XX wieku? Kim właściwie był ten malarz? Seksistą? Pedofilem? Historycy sztuki nie są co do tego zgodni...

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/095806-000-A/ernst-ludwig-kirchner/

 

AMEDEO MODIGLIANI – NAGIE CIAŁO, NAGA DUSZA, Niemcy, 2017

Amadeo Modigliani, czołowy malarz i rzeźbiarz początku XX wieku, był szczególnie znany ze swoich portretów, które – zdaniem jego modeli – odsłaniały ich duszę. Jego kobiece akty i ich zmysłowe ciała budzą dzisiaj jeszcze większy podziw. Z okazji wystawy Modiglianiego w Tate Modern w Londynie, twórcy tego filmu dokumentalnego przybliżają postać wielkiego artysty.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/077378-000-A/amedeo-modigliani/

BAHMAN MOHASSESS – NIEZŁOMNY MALARZ IRANU, Niemcy, 2017

U szczytu sławy, w latach 70., Bahman Mohassess przeszedł na emeryturę i rozpoczął życie prywatne. Irański malarz odseparował się od świata i zniszczył swoje dzieła. Ślad po nim zaginął, aż młody reżyser Mitra Farahani odnalazł go w hotelu w Rzymie, odkrywając jego błyskotliwy, mizantropijny i buntowniczy charakter. Cała tajemnica sztuki Mohassessa  zawarta jest w opowieści o osobowości dawnego mistrza prowokacji. Film towarzyszy malarzowi i rzeźbiarzowi w ostatnich dwóch miesiącach jego życia. Po ponad 30 latach na wygnaniu, które sam sobie wybrał, Mohasses zaczął tworzyć ostatnie wielkie dzieło.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/053959-000-A/bahman-mohassess/ 

 

comments powered by Disqus