Kolejna planeta prof. Wolszczana

Autor: Joanna Fengler Redaktor: GONZO

Dodane: 06-08-2007 15:40 ()


Polscy i amerykańscy astronomowie pod kierownictwem prof. Aleksandra Wolszczana odkryli kolejną planetę! Odkrycie pozwoli przewidzieć, jak prawdopodobnie będzie wyglądał nasz Układ Słoneczny za parę miliardów lat.

Odkrycie planety możliwe było dzięki wykorzystaniu teleskopu Hobby-Eberly (o średnicy zwierciadła 9,2 metra) znajdującego się w Teksasie i jest owocem współpracy astronomów z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, Obserwatorium McDonalda i Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego.

Odkryty układ znajduje się 300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Perseusza. Gwiazda jest dwa razy masywniejsza i 10 razy większa niż Słońce. Okres orbitalny planety wynosi 360 dni. Odkrycie będzie opublikowane w listopadowym wydaniu Astrophysical Journal.

"W ciągu 10 lat astronomom udało się odkryć w naszym galaktycznym sąsiedztwie ponad 250 planet krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca, jednak wciąż nie wiemy, czy właściwości naszego Układu Słonecznego oraz warunki sprzyjające rozwoju życia są czymś naturalnym czy raczej wyjątkowym", stwierdził prof. Wolszczan i dodał, że obecne odkrycia sugerują, iż nasz Układ Planetarny jest w istocie wyjątkowy.

Źródło: AstroNEWS


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...