Owieczka z Lego w Krakowie

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 05-12-2020 17:44 ()


Jedną z najbardziej znanych polskich legend jest opowieść o Smoku Wawelskim. Historia pochodzi – rzecz jasna – z Krakowa. Przypomnijmy tylko pokrótce, że Smok mieszkał w grocie pod Wawelem i terroryzował mieszkańców miasta. Sposób na jego pokonanie znalazł szewc zwany Dratewką lub Skubą. Sposobem tym było wypchanie siarką skóry owcy i podrzucenie przed jaskinię. Smok owcę zjadł, siarka zapaliła mu się w brzuchu, pobiegł do Wisły i zaczął pić wodę, a pił tak długo aż pękł.

Jedną z atrakcji Krakowa jest znajdująca się pod Wawelem rzeźba autorstwa Bronisława Chromego, która przedstawia Smoka. Potrafi on, co należy zaznaczyć, ziać prawdziwym ogniem. Od jakiegoś czasu w towarzystwie smoka możemy zobaczyć także owcę. Owca wykonana jest z klocków Lego i dodatkowo także zionie ogniem. Tym razem jednak również ogień jest sztuczny.

Owieczka przy grocie Smoka stanęła w listopadzie w ramach akcji #RebuildTheWorld. Odpowiedzialny jest za nią zespół konstruktora Libora Udržala. Wykorzystane do budowy klocki ważą ponad 60 kg. Owieczka towarzyszyć będzie Smokowi do Świąt Bożego Narodzenia.


comments powered by Disqus