„Koszmary” Michele Penco - inspirowane prozą H.P. Lovecrafta

Autor: Mandioca Redaktor: Motyl

Dodane: 24-11-2020 18:22 ()


Już w grudniu do sprzedaży trafi kolejny tytuł wydawnictwa Mandioca - „Koszmary” Michele Penco. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami tego komiksu. 

Pozycja nr 18 w katalogu wydawnictwa Mandioca. Pierwszy komiks z Europy, włoski. Autorstwa cudnie uzdolnionego Michele Penco, na codzień wykładowcy w akademii sztuk pięknych w Pizie. "Koszmary" to cztery opowiadania inspirowane twórczością HP Lovecrafta. To jak Penco odcieniami szarości tworzy gęstą atmosferę opowieści jest majstersztykiem. Krótki ale zapadający w pamięć komiks, po który pewnie czytelnicy sięgać będą wielokrotnie. Takich obrazów coraz mniej...

Penco swobodnie dokonuje przeglądu wszechświata Lovecrafta, aby nadać mu senną, niepokojącą i udręczoną wizję bliską psychozie. Jakby przechodząc przez zły sen lub koszmar, przed którym nie można uciec, na tych stronach czeka przerażenie.

Melancholię, zdeformowanie stworzeń i ukryte poczucie zagłady Penco potęguje precyzyjną, detaliczną kreską” - Heraldos de Galactus

Cudowne plansze doskonale oddają niezdrowe i szare środowisko, w którym poruszają się nakreślone przez Penco historie” - Fancueva

Narracja tworzy gorączkową atmosferę, tak wspaniale narysowaną, że niemal można poczuć jej ciężar.” - NocturnoHoward Phillips Lovecraft pewnie sam wybrałby takiego rysownika gdyby tworzył komiksy! Horror kosmiczny w wersji Michele Penco jest niesamowitym doznaniem, jedynym w swoim rodzaju.
Włoch perfekcyjnie oddał zatęchły klimat opowiadań Samotnika z Providence.

Cztery krótkie opowiadania składające się na „Koszmary” czyta się jak adaptacje dzieł Mistrza i dałbyś sobie palec uciąć, że już kiedyś czytałeś je w jakimś zbiorze tekstów Lovecrafta… ale nie! Penco wziął z dzieł Amerykanina klimat, nostalgię, klaustrofobię, samotność i tajemniczość, po czym wszystko to opowiedział rysunkami. Tworząc autorskie a jednak na wskroś lovecraftowskie historie.
Efekt jest wprost zniewalający!

Estetyka zaproponowana przez Włocha przywodzi na myśl prace Gipiego, Kentaro Miury, Thomasa Otta czy Bronisława Jamontta. Artystyczny popis!
Penco jest wykładowcą w akademii sztuk plastycznych w Pizie. A każda plansza „Koszmarów” pokazuje, że jego studenci muszą mieć nielichą frajdę obcując z jego sztuką.

Tak smutnego, nostalgicznego i ponurego piękna nie spotyka się często.
Lovecraft byłby zachwycony widząc jak inspirował Michele Penco do stworzenia tego ponuro-pięknego komiksu. Do tego albumu wrócisz wiele razy, jeden z przykładów komiku wielokrotnego użytku.

PS. Do zakupów na naszej stronie dołączamy specjalnie zaprojektowaną zakładkę autorstwa Prosiaka. Jesteśmy dumni, że nasz ulubiony twórca komiksów podzielił się swoim talentem wspierając ten komiks.


Tytuł: Koszmary

 • Tytuł oryginalny: Incubis
 • Scenariusz i rysunki: Michele Penco
 • Tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska
 • Redakcja i korekta: Iwona Gawryś
 • Liternictwo: Raraku
 • Druk: czarno-biały
 • Oprawa: twarda
 • Papier: offsetowy
 • Stron: 76
 • Format: 215x290
 • ISBN: 978-83-953191-9-8
 • Data wydania: grudzień 2020


comments powered by Disqus