„7 powodów do ucieczki” - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 25-10-2020 17:50 ()


Mieliście czasem w życiu wszystkiego dość i najchętniej wyjechalibyście na dłuższy okres daleko od jakichkolwiek homo sapiens? Z pewnością! Jednak jeśli znaleźliby się tacy, którzy jednak nic takiego nigdy nie przeżyli 7 powodów do ucieczki duetu Gerard Quinto & Esteve Soler udowadnia, że zawsze jakiś powód na obrażenie się na współczesny świat się znajdzie. Twórcy, korzystając z reguł rządzących filmowymi antologiami, serwują nam siedem historii, a każda z nich niejako pokazuje w przekroju obraz współczesnego społeczeństwa i problemów, które go toczą. I nie biorą przy tym żadnych jeńców! Jest tu ostro i po bandzie!

To o czym warto wspomnieć na samym początku, a może odrzucić od tej hiszpańskiej pozycji, to osadzenie całości w trybach dosadnej, czarnej, wręcz smolistej komedii z dość wisielczym humorem. Kiedy jednak da się temu obrazowi szansę (na jaką zdecydowanie zasługuje!) i przymknie oko na lejącą się co rusz groteskę i makabryczne żarty, 7 powodów do ucieczki wyłania nam się jako współczesny moralitet ukazujący wszystkie hipokryzje i „grzeszki” współczesnego społeczeństwa zazwyczaj zamiatane pod dywan. A świat, jaki się nam wyłania podczas seansu, jest dość mroczny, niesprawiedliwy, zakłamany. Otwierające i zamykające całość opowieści pokazują jak konwenanse, normy społeczne i religijne, które dawniej coś znaczyły dla naszych rodziców czy dziadków, stają się wydmuszką i tak naprawdę działamy zgodnie z nimi tylko i wyłącznie, aby zadowolić rodzinę i bliską społeczność, w której nam przyszło żyć, tym samym stajemy się ich zakładnikami, poświęcając niejednokrotnie swoje szczęście osobiste.

W kolejnych częściach swojego dzieła hiszpańscy twórcy nie omieszkali również poruszyć tak ważnych tematów, jak m.in. drapieżny kapitalizm, antyimigranckie nastroje, znieczulicę, pęd za lajkami, bezrefleksyjne przyjmowanie wszelkiego rodzaju informacji, uzależnienie od telewizji i mediów społecznościowych czy hipokryzję wielkich marek i koncernów, dorabiających się na nisko opłacanym pracownikom z krajów Trzeciego Świata. Tym samym porównywane z doskonałymi Dzikimi historiami dzieło Quinto & Solera to bardzo dobry zbiór opowieści, które jak w kalejdoskopie przedstawiają nam dość smutny obraz dzisiejszego świata, od którego wielu bardzo chętnie chciałoby się odciąć. Jednak czy to będzie jakieś rozwiązanie? Nie sądzę. Problemy tego świata i tak nas dopadną prędzej czy później, o czym świadczy świetna sekwencja końcowa tego hiszpańskiego obrazu.

Podsumowując, 7 powodów do ucieczki to film będący pełnokrwistą surrealistyczną komedią, poruszający ważne problemy społeczne, o których większość z nas nie pamięta lub nie chce pamiętać. I choć nie każdemu taki gatunek filmowy przypadnie do serca, to dajcie szansę temu obrazowi. Nie zawiedzie Was. Będziecie się na nim tak samo dobrze bawić, jak na Dzikich historiach!

Ocena: 8/10

Tytuł: 7 powodów do ucieczki

Reżyseria: Gerard Quinto, Esteve Soler, David Torras

Scenariusz: Esteve Soler

Obsada:

  • Francesc Orella
  • Rosa Cadafalch
  • Pol López
  • Vicky Peña
  • Ramon Fontserè
  • Oleguer Noguer
  • Emma Suárez

Muzyka: Julie Reier

Zdjęcia: Gabriel Campoy

Montaż: Anaïs Urraca

Scenografia: Cristina Borobia

Kostiumy: Suevia Sampelayo Vázquez

Czas trwania: 75 minuty

Dziękujemy dystrybutorowi Kino Świat za udostępnienie filmu do recenzji.


comments powered by Disqus