Ruszała przedsprzedaż gry Barrage w Portal Games

Autor: Portal Games Redaktor: Motyl

Dodane: 15-06-2020 19:46 ()


Barrage to zaawansowana ekonomiczna gra planszowa dla 1 do 4 graczy, w której każdy pełni rolę prezesa spółki państwowej walczącej o prymat na rynku produkcji energii w regionie Alp. Gracze kupują i korzystają z technologii, by budować tamy i elektrownie wodne oraz łączą je za pomocą kanałów. Kompletny system wodny pozwala na użycie zgromadzonej przy tamach wody do produkcji energii i realizację kontraktów.


Asymetryczna rozgrywka

Na początku rozgrywki każdy gracz wybiera dla siebie planszę Spółki, swojego Dyrektora Wykonawczego i Kontrakt Początkowy – ich cele i umiejętności są asymetryczne. Rozgrywka trwa pięć rund i toczy się na planszy przedstawiającej mapę części Alp podzielonej na 3 obszary: Góry, Wzgórza i Równiny. Na każdym obszare znajdują się zbiorniki wodne oraz pola, na których gracze mogą budować swoje Konstrukcje: Tamy, Kanały i Elektrownie.


Wyjątkowa mechanika

Woda to najcenniejszy surowiec w grze – niezakłócona przez Konstrukcje spływa w dół rzekami łączącymi zbiorniki. Gracze nie są właścicielami wody, ale próbują ją kontrolować budując Tamy, które ją gromadzą w zbiornikach oraz przekierowując ją Kanałami do swoich Elektrowni, aby wygenerować energię i zrealizować intratne kontrakty. Na wielkość produkcji ma wpływ ilość wody zatrzymanej przez Tamę (uzależniona od podaży wody oraz wysokości Tamy) oraz przepustowość Kanału prowadzącego do Elektrowni.


Niezwykle silna interakcja

Co ważne, Tama wykorzystana przez gracza może należeć do niego bądź być neutralna, Kanał może należeć do któregokolwiek gracza (jeśli należy do innego gracza, uzyskuje on przychód z przepływu każdej kropli wody), natomiast Elektrownia musi należeć do gracza, który generuje produkcję energii. Dzięki temu rozgrywka w Barrage jest mocno interaktywna - nie możemy być pewni, czy nasza inwestycja w Kanały nie zostanie wykorzystana przez naszych przeciwników, albo czy płacąc przeciwnikowi za skorzystanie z jego Kanału, nie pomożemy mu w sfinansowaniu ważnych inwestycji. Ponadto, woda wypływająca z Elektrowni płynie dalej w dół do kolejnej Tamy, gdzie może zostać wykorzystana ponownie do produkcji energii przez dowolnego gracza dysponującego dostępem do Tamy, Kanału oraz własnej Elektrowni. Zarządzanie przepływem wody oraz umiejętne planowanie Konstrukcji na planszy jest kluczowe dla sukcesu.


Akcje dostępne w grze

W każdej z pięciu rund gracze kolejno wysyłają swoich Inżynierów na pola akcji na planszy głównej lub swoich planszetkach.

• Akcja Budowy pozwala na zbudowanie Konstrukcji na planszy – gracz umieszcza określoną liczbę Maszyn (Betoniarek i Koparek) oraz właściwy kafel Technologii na swoim Kole Budowy i wykonuje obrót Koła o 1 segment – zasoby te są zablokowane do momentu wykonania przez Koło pełnego obrotu, a następnie umieszcza Konstrukcję na Mapie.

• Akcja w Stacji Turbin uruchamia Produkcję – gracz przemieszcza krople wody z wybranego zbiornika Kanałem do swojej Elektrowni, co generuje energię. Jeśli wielkość produkcji spełnia wymagania Kontraktu, gracz może dodatkowo zrealizować Kontrakt.

• Akcja Gospodarka Wodna pozwala na umieszczenie nowych kropel wody u źródeł na Mapie.

• W Banku gracze pozyskują nowe Kredyty na finansowanie inwestycji.

• Akcja w Warsztacie pozwala na obrót Koła Budowy o dodatkowe segmenty, co przyspiesza uzyskanie dostępu do zablokowanych Maszyn i Technologii w związku z poprzednimi inwestycjami.

• U Dostawcy Maszyn można kupić nowe Maszyny, a w Biurze Patentowym nowe kafle Zaawansowanej Technologii (do wykorzystania na Kole Budowy).

• W Dziale Handlowym gracze pozyskują nowe Kontrakty Prywatne.


Wybór akcji wymaga umiejętnego planowania - jedynie Akcja Budowy jest dostępna na indywidualnej planszy Spółki, wszystkie pozostałe akcje znajdują się na wspólnej planszy i gracze rywalizują ze sobą o prawo do skorzystania z nich.

Na koniec każdej rundy następuje faza spływu wody, podczas którego woda zgromadzona u źródeł płynie rzekami w dół mapy. Jeśli napotka na niezapełniony zbiornik z Tamą, zatrzymuje się. W następnej rundzie gracze będą mogli ją wykorzystać do produkcji energii. Gra kończy się po ukończeniu 5 rundy. Punkty zwycięstwa pochodzą z wielu źródeł: produkcji energii, realizacji Celu, Premi na koniec każdej rundy, zrealizowanych Kontraktów i wykorzystanych Zaawansowanych Technologii.


Jedna z najgłośniejszych premier na świecie w 2019

Barrage to gra wyjątkowa – ma zaskakującą, perfekcyjnie zaprojektowaną mechanikę, niezwykle silną, ale i nieoczywistą interakcję między graczami, w której nasze sukcesy mogą równie mocno zaszkodzić co pomóc przeciwnikom, oraz przepiękną szatę graficzną, a także ścisłe powiązanie mechaniki z tematyką, w której zadbano o najdrobniejszy szczegół. To tytuł, który można porównać z Brass Birmingham czy Podwodnymi Miastami - ciężkie ekonomiczne euro o doskonałej mechanice.


Dodatek Barrage: Projekt Leeghwatera

Projekt Leeghwatera to rozszerzenie do gry Barrage. Po­trzebujesz gry podstawowej, by móc z niego skorzystać.

To rozszerzenie wprowadza do gry dwa nowe elementy – Zagraniczne Zlecenia oraz Prywatne Inwestycje - które wzbogacają różnorodność i głębię rozgrywki.
Zagraniczne Zlecenia dają możliwość wykorzystania Ma­szyn w realizacji intratnych projektów dla innych państw. Pamiętaj jednak, że Maszyny wysłane do innego kraju nie będą już dostępne do końca gry!
Prywatne Inwestycje wprowadzają Budynki - nowy rodzaj Konstrukcji, który możesz zbudować. Nie budujesz ich na Mapie, ale umieszczasz na wyznaczonych polach na dodat­kowej planszy Zarządu. Po ich zbudowaniu otrzymujesz do­stęp do nowych i interesujących akcji dla twoich Inżynierów.
Wśród komponentów rozszerzenia znajdziesz też nową planszę Spółki – Niderlandy, nowe kafle Premii oraz czte­rech nowych Dyrektorów Wykonawczych; dzięki nim każ­da rozgrywka będzie niepowtarzalna!


Tylko w przedsprzedaży - plastikowe Koła Budowy

Do zamówień Barrage w przedsprzedaży w sklepie Portal Games dodane zostają gratis po 4 plastikowe Koła Budowy, które można użyć w zastępstwie kartonowych odpowiedników. Jest to wyjątkowy bonus dostępny wyłącznie w przedsprzedaży polskiego wydania gry.


comments powered by Disqus