Profesor Uniwersytetu w Cambridge zdradza sekrety kosmosu - „Nieuporządkowane życie planet” premiera 17 czerwca

Autor: Wydawnictwo Muza Redaktor: Motyl

Dodane: 29-05-2020 15:53 ()


Kosmos. Ogromny, fascynujący, wciąż niezbadany. Mimo, że nasza wiedza na jego temat stale rośnie, to wszechświat wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic.  Planety, podobnie jak ludzie, mają swoją burzliwą historię a ich losy obfitują w wiele dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji.  Profesor Paul Murdin, badacz czarnych dziur i supernowych, współodkrywca pierwszej gwiezdnej czarnej dziury znalezionej w naszej Galaktyce w układzie Cygnus X-1, ukazuje Układ Słoneczny w zupełnie nowym świetle.  „Nieuporządkowane życie planet” w księgarniach od 17  czerwca.

Wydaje nam się, że Układ Słoneczny działa z doskonałą regularnością, niczym perfekcyjnie zaprojektowany szwajcarski zegarek. Jeśli jednak spojrzymy na życie planet z dłuższej perspektywy przekonamy się, że wiele faktów może nas zaskoczyć. Wiedzieliście, że Mars był kiedyś nie czerwony, lecz niebieski? Że Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca? Albo, że na Tytanie – największym księżycu Saturna – znajdują się jeziora pełne płynnego metanu?

Nieuporządkowane życie planet” podzielone jest na rozdziały, z których każdy poświęcony jest innej planecie, a także ogólnie Układowi Słonecznemu. Autor opowiada jak zmieniały się nasze wyobrażenia na temat wszechświata – od starożytności, po najnowocześniejszą współczesną astronomię. Tam, gdzie dawni astronomowie mówili o nieruchomych gwiazdach, teraz mówimy o wirujących galaktykach i gigantycznych supernowych. Tam, gdzie kiedyś myśleliśmy, że Ziemia jest w centrum wszechświata, teraz widzimy ją jako niewielką planetę wśród milionów innych układów planetarnych. Pół wieku temu, kiedy Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin lądowali na Księżycu, cały świat wstrzymał oddech. Dziś nikogo nie dziwi pomysł komercyjnych lotów w kosmos.

W Nieuporządkowanym życiu planet” fakty, historie i opowieści przeplatają fascynujące ciekawostki. Całość systematyzuje zawarty na końcu książki słowniczek fachowych terminów użytych w tekście, a także kalendarium najważniejszych odkryć astronomicznych – aż do 2019 roku.

„Nieuporządkowane życie planet” to doskonała lektura nie tylko dla pasjonatów, lecz również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. Książka Paula Murdina - dosłownie i w przenośni - zabierze Was w kosmos!

Paul Murdin – pół życia spędził badając kosmos. Pracował jako astronom w Stanach Zjednoczonych, Australii, Szkocji i Hiszpanii. Badał supernowe i czarne dziury, Królowa przyznała mu tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie astronomii. Jest emerytowanym profesorem Instytutu Astronomii na Uniwersytecie Cambridge – kocha kosmos i uwielbia o nim opowiadać. Czyni to z ogromną pasją i w niezwykle ciekawy sposób – doceniło to BBC, które uznało „Nieuporządkowane życie planet” jedną z najlepszych książek o kosmosie w 2019 roku.


comments powered by Disqus