Pracownik NASA, nauka i absurd - książka Randalla Munroe

Autor: Czarna Owca Redaktor: Motyl

Dodane: 27-03-2020 17:52 ()


Fenomen, któremu 87% czytelników przyznało 5 na 5 gwiazdek, a kolejne 9% 4 na 5*. Książka kilka miesięcy utrzymująca się na pierwszej pozycji list bestsellerów „New York Timesa” i Amazona. Najlepszy i najmądrzejszy przewodnik po złych pomysłach jaki ukazał się w historii ludzkości. „How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów” Randalla Munroe, byłego pracownika agencji kosmicznej NASA, autora kultowego już „What If?” oraz internetowego komiksu XKCD, ukaże się w Polsce już 15 kwietnia.

Munroe to najprawdopodobniej najsłynniejszy autor zajmujący się szukaniem naukowych rozwiązań nawet najbardziej absurdalnych problemów. Jak za pomocą prostych środków przechwycić drona, jak najskuteczniej zasilić dom na Ziemi, a jak na Marsie, jak naładować telefon nie mając dostępu do elektryczności? To tylko kilka z dziesiątek pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w „How To. Jak?”. Każda z historii zilustrowana jest przezabawnymi rysunkowymi komiksami autorstwa Randalla Munroe.

Weźmy na przykład problem posiadania naprawdę bezpiecznego domu. Najlepiej byłoby otoczyć go fosą z lawy. Absurdalny pomysł? Oczywiście. A czy z naukowego punktu widzenia możliwy do realizacji? Jak najbardziej. Aby stworzyć lawę wystarczą nam skały i wysoka temperatura do ich stopienia, bardzo wysoka, od 600 do 800 stopni Celsjusza. Do „zasilania” 1 metra kwadratowego lawy będziemy więc potrzebowali około 100 kW, czyli tyle ile trzeba do zasilenia 1000 żarówek. Dla otoczenia fosą z lawy przyzwoitej wielkości posiadłości będziemy musieli wydać około ćwierć miliona złotych dziennie. Ale przecież możemy zbudować własne zasilanie...

„How To. Jak?” to intelektualna przygoda pokazująca, że nauka i kreatywność są w stanie rozwiązać każdy istniejący problem. Munroe przenosi do książki cały swój talent rysownika i wiedzę, którą zyskał w pracy programisty i robotyka dla NASA w Langley Research Center. Na ponad 300 stronach wyjaśnia nam świat jak nikt inny. W uznaniu dla jego zasług w popularyzowaniu nauki w 2013 roku nazwę asteroidy (4942) 1987 DU6 zmieniono na (4942) Munroe. Jego Ted Talk obejrzało niemal 3,5 miliona osób, a książki sprzedają się w milionowych nakładach.

How To. Jak?” to połączenie nauki i dowcipu. Daję 10/10 – Simone Giertz, wynalazczyni, twórczyni pierwszego pick-upa Tesli (zanim wpadł na to Elon Musk).

Zobacz filmy na podstawie książki:

Kto pochwalił książki Randalla?

              
 „Niezmiennie fascynująca i zabawna”
The Wall Street Journal
              

Uczta dla oczu i jazda dla mózgu”

Scientific American

Piękne opisy niemożliwego”
Newsweek

Genialne”
Bill Gates

Randall Munroe

How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów

Czarna Owca

Premiera: 15 kwietnia 2020 r.

 

*Średnia ocena książki na Amazon.com to 4,8/5. 87% czytelników przyznało jej 5/5, 9% czytelników 4/5, 2% – 3/5, 2% – 2/5, 1% – 1/5. Książkę oceniło aż 1200 osób. To jedna z najwyższych średnich ocen dla książek popularnonaukowych w historii!


comments powered by Disqus