Harry Potter zdominował światowy box office

Autor: Motyl Redaktor: Motyl

Dodane: 16-07-2007 13:25 ()


Miniony weekend okazał się niezwykle udany dla piątej części przygód Harry'ego Pottera. Wpływy z filmu wyniosły 330 milionów dolarów. Lepsze otwarcie w historii miały tylko dwa filmy - "Spider-Man 3" oraz "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata".

"Harry Potter i Zakon Feniksa" w amerykańskim box office zgromadził 77 milionów dolarów. Niemniej jednak jest to najsłabsze weekendowe otwarcie przygód czarodzieja z Hogwartu. Poprzedni obraz serii - "Czara Ognia" zgromadził na starcie 102 miliony dolarów. Razem z wpływami z środy i czwartku na koncie "Zakonu Feniksa" znajduje się 140 milionów dolarów. Na rynkach zewnętrznych film Davida Yatesa zarobił aż 190 milionów dolarów.

W batalii o najpopularniejszy przebój lata, ostatniego słowa nie powiedział jeszcze obraz "Transformers". Za oceanem film zarobił kolejne 36 milionów dolarów, w sumie ma na koncie 223 miliony dolarów. Natomiast utarg na świecie wzrósł do 146,4 milionów dolarów. W Chinach obraz ustanowił rekord otwarcia dla zagranicznego filmu (12,6 milionów dolarów w ciągu 5 dni). Obecnie wpływy "Transformers" wynoszą blisko 370 milionów dolarów, a przed produkcją Michaela Baya jeszcze premiery w największych europejskich rynkach.

Dobrze w box office radzi sobie John McClane. "Szklana pułapka 4.0" zaliczyła niezbyt duży spadek popularności za oceanem, gdzie obraz zarobił 10,7 milionów dolarów i jest 14 filmem w tym roku, który przekroczył pułap 100 milionów. Na świecie film zarobił dotychczas 123 miliony dolarów, co daje w sumie wpływy w wysokości 225 milionów dolarów.

Również niewielki spadek popularności zaliczyła animacja "Ratatuj". Obecnie na koncie filmu znajdują się 143 miliony dolarów. Zyski z rynków zewnętrznych są dość skromne (około 30 milionów dolarów), ponieważ produkcję Brada Birda ("Iniemamocni") czekają jeszcze premiery w najważniejszych rynkach.

Trzecia część "Piratów z Karaibów" zgromadziła na świecie ponad 634,8 milionów dolarów. Obrazowi brakuje niespełna 8 milionów dolarów, aby przebić wynik drugiej części osiągnięty na rynkach zewnętrznych. W amerykańskim box office produkcji nie wiedzie się już tak dobrze jak "Skrzyni umarlaka", za którą "Na krańcu świata" zostanie daleko w tyle (na razie niespełna 305 milionów dolarów, a druga część zarobiła 423 miliony dolarów).

Źródło: variety.com


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...