„Scooby-Doo! i Batman: Odważniaki i straszaki” - recenzja wydania DVD

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 23-09-2019 09:31 ()


13 września obchodziliśmy 50-lecie Scooby-Doo, a 20 września świętowaliśmy tegoroczną edycję Dnia Batmana (któremu w tym roku wypadają 80. urodziny). Jest to zatem idealna okazja, by zapoznać się z ubiegłorocznym crossoverem, nie pierwszym zresztą spotkaniem słynnego Detektywa z Gotham i tchórzliwego doga niemieckiego. Jak prezentuje się Scooby-Doo! i Batman: Odważniaki i straszaki?

Brygada Detektywów rozwiązuje kolejną zagadkę, próbując złapać tajemnicze upiory. Niespodziewanie w polowaniu pomaga im Batman, który zaprasza gang Scooby'ego do Gotham, aby dołączyli oni do detektywistycznej drużyny złożonej z rozmaitych superbohaterów. W ferworze śledztwa działania Analityków Tajemnic z Gotham kierują się ku jedynej nierozwiązanej przez Batmana sprawie. Okazuje się, że na drodze Mrocznego Rycerza i nastolatków stanie tym razem prawdziwy duch, niejaki Szkarłatny Płaszcz…

Świetnym pomysłem było stworzenie crossovera łączącego aktualną serię filmów direct-to-DVD o Scoobym z Batmanem w wersji z serialu Batman: Odważni i bezwzględni. Ta inkarnacja Mrocznego Rycerza jest bowiem na tyle kampowa, że mogła bez problemu wejść w interakcję ze słynnym dogiem i jego ekipą - no i wszystko jest tu bardzo "na swoim miejscu", a widz czuje, jakby oglądał kolejną przygodę tego konkretnego Batmana. Skoro bowiem w serialowych Odważnych i bezwzględnych jednym ze złoczyńców jest Gentleman Ghost, czyli przestepca-duch, a po stronie postaci pozytywnych pojawił się na przykład… Sherlock Holmes to temat nastoletnich detektywów i gadającego czworonoga tropiących duchy jest w takim przypadku czymś zupełnie naturalnym.

Fabuła tworzy kilkukrotnie pretekst, by przed oczyma widzów przewinęła się plejada czarnych charakterów z galerii wrogów Batmana - sporo z nich pojawia się zaledwie gościnnie, jako pionki do bicia, niemniej jednak jest tu bardzo kolorowo, a Bat-Fani mogą sobie zrobić zabawę w rozpoznawanie jak największej liczby łotrów. Gwarantuję, że spora ich część dalece odbiega od popularności sztandarowych złoli pokroju Jokera czy Pingwina. Tych dwóch jednak nie zabrakło w filmie, co jest miłym ukłonem w stronę klasycznych kreskówek ze Scoobym, gdzie pojawili się już ponad 4 dekady temu.

Humor nawiązuje do obu uniwersów - mamy tu więc slapstickowe ucieczki tchórzliwego Scooby'ego i jego pana przed duchami i złoczyńcami, a po drugiej stronie dostajemy między innymi gadatliwego i pociesznego Aquamana, którego interakcje z Batmanem wywołują niejednokrotnie uśmiech na twarzy. Dodatkowo film bywa autoironiczny w stosunku do przygód obydwu tytułowych bohaterów - na przykład wtedy, gdy Brygada Detektywów informuje Rycerza Gotham, że często są oni określani mianem "wścibskich dzieciaków". Lub wtedy, gdy w typowe dla Batmana: Odważnych i bezwzględnych kadry z ciosami między dobrymi a złymi wkomponowują się Kudłaty i jego pies polujący na jedzenie. Podsumowując: nie jest to turboszalona karuzela śmiechu, która jest na przykład domeną kinowej wersji Batmana z klocków LEGO, jednak wystarczy, aby na filmie dobrze bawiły się zarówno dzieciaki, jak i starszaki. No, a o to przecież w tym chodzi.

O wydaniu DVD:

Przeznaczone na nasz rynek wydanie DVD umożliwia obejrzenie filmu w oryginale (Dolby Digital 5.1) lub w kilku wersjach dubbingowych (Dolby Digital 5.1 lub 2.0, zależnie od języka), z czterema opcjami napisów (w tym angielskimi i polskimi). Kilka lat temu wydany u nas na DVD pierwszy sezon Batmana: Odważnych i bezwzględnych nie otrzymał telewizyjnego dubbingu, tylko lektora. W tym filmie na szczęście do wyboru jest też polski dubbing, dzięki czemu młodsi widzowie obejrzą go bez bariery językowej, a ci starsi ucieszą się na znajomych aktorów głosowych znanych z produkcji o Scoobym oraz z serialu o Batmanie.

Tekst z napisów polskich różni się od tego z dubbingu, natomiast obydwa nie ustrzegły się kilku translacyjnych "kwiatków". W każdym pseudonim Nightwinga został przełożony na Mroczne Skrzydło (czyli tak, jak w książce Batman i filozofia, podczas gdy w Polsce przyjęło się używanie oryginalnej "ksywki" tego bohatera), a w napisach Dark Knight został błędnie przetłumaczony na Mrocznego... Księcia, zamiast Rycerza (dubbing ustrzegł się od tego "kiksa"). Jeden z anagramów został spolszczony świetnie, jedynie w początkowej jego wersji brakuje w nim pojedynczej litery.
Jeśli chodzi natomiast o przekład tytułu, to z jednej strony szkoda, że nie użyto w nim, spójnie z serialem, "Odważnych i bezwzględnych". Z drugiej zaś strony, "Odważniaki i straszaki" lepiej korespondują z charakterem i hobby "gospodarzy" tej serii filmów, czyli Scoobym i ekipą.

Wśród dodatków na płycie znajdują się dwa odcinki drugiego serialu o strachliwym psie, zatytułowanego The New Scooby-Doo Movies (znanego w Polsce jako Nowy Scooby-Doo), w których wystąpili Batman i Robin. Są to:

The Dynamic Scooby Doo Affair (40 min. 3 s),
The Caped Crusader Caper (41 min. 1 s).

Niestety, są one po angielsku bez opcji dubbingu. Za to można włączyć do nich polskie napisy. A poza tym, dzięki temu, że tamten serial miał wyraźnie dłuższe epizody od standardowych kreskówek telewizyjnych, nasz seans ze Scoobym może wydłużyć się dwukrotnie! Pod warunkiem, że jest się cierpliwym do tych wyraźnie tracących myszką (wizualnie i fabularnie) przygód Brygady Detektywów.

Werdykt:

Scooby-Doo! i Batman: Odważniaki i straszaki to idealna propozycja dla widzów w różnym wieku, coś dla siebie znajdą w niej i fani "wścibskich dzieciaków" i miłośnicy bat-gadżeciarza. Na świętowanie 50-lecia istnienia w popkulturze tchórzliwego doga niemieckiego i 80-lecia powstania Człowieka-Nietoperza - animacja uszyta na miarę. Złap więc DVD, czytelniku, i wyrusz na seans swoim Wehikułem Tajemnic.

Ocena: 8/10 

Tytuł: Scooby-Doo! i Batman: Odważniaki i straszaki

Tytuł oryginalny: Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

Reżyseria: Jake Castorena

Scenariusz: Paul Giacoppo

W oparciu o postaci ze studia Hanna-Barbera oraz wydawnictwa DC: Scooby-Doo stworzony przez Joego Ruby'ego i Kena Spearsa,
Batman stworzony przez Boba Kane'a i Billa Fingera, serial Batman: The Brave and the Bold stworzony przez Jamesa Tuckera i Michaela Jelenica

Obsada:

 • Frank Welker
 • Grey Griffin
 • Matthew Lillard
 • Kate Micucci
 • Diedrich Bader
 • Jeff Bennett
 • Jeffrey Combs
 • John DiMaggio
 • Nika Futterman
 • John Michael Highins
 • Tom Kenny
 • Kevin Michael Richardson
 • Tara Strong
 • Fred Tatasciore

Montaż: Christopher D. Lozinski, Molly Yahr

Muzyka: Kristopher Carter, Lolita Ritmanis, Michael McCuistion

Czas trwania: 82 minuty

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza DVD do recenzji.


comments powered by Disqus