„LEGO Przygoda 2” - recenzja wydania Blu-ray

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 03-08-2019 12:04 ()


Wobec sukcesu finansowego i komercyjnego LEGO: Przygody oraz filmowych i serialowych spin-offów sequel był nieunikniony. Jak prezentuje się zatem tegoroczna premiera Blu-ray tego filmu? Zapraszamy do lektury recenzji.

LEGO Przygoda 2 zaczyna się tuż po zakończeniu pierwszej części. Emmet i przyjaciele muszą zmierzyć się z najeźdźcami z planety DUPLO. Mija kilka lat i Klocburg staje się pogrążonym w chaosie miejscem, które mogłoby z powodzeniem służyć za lokalizację do klockowej wersji Mad Maxa. Generał Zadyma porywa kilkoro protagonistów, w związku z czym Emmet będzie musiał ponownie przezwyciężyć własne lęki i przeciwności, aby uratować ukochaną Lucy i przyjaciół, a także zapobiec groźnie brzmiącemu Armamagedonowi...

Dzięki temu, że film zaczyna się tuż po wydarzeniach z pierwszej części, można włączyć obie LEGO Przygody jedna po drugiej, budując z tego długi i sympatyczny seans. Na pewno niektórym widzom umili go fakt, że na płycie można obejrzeć film z amerykańską wersją audio. Choć polski dubbing wypada całkiem nieźle, to siłą rzeczy traci oryginalne głosy aktorów gościnnych, a ponadto niektóre dowcipy brzmią lepiej w oryginale. Jak na przykład Chris Pratt obśmiewający niektórych granych przez siebie twardzieli, czy inny znany aktor, który przemierza szyby wentylacyjne. Superman i Zielona Latarnia mówią ponownie głosami Channinga Tatuma i Jonaha Hilla (czyli pary kumpli-gliniarzy z 21 Jump Street). Cieszy obecność znanej z serialu Brooklyn Nine-Nine Stephanie Beatriz z zakamuflowanym głosem jako jednej z nowych postaci filmu. Podsumowując: oryginał zdecydowanie wygrywa w starciu z dubbingiem, co nie stoi na przeszkodzie, by samemu porównać obie wersje.

Niektóre rozwiązania fabularne mogą mile zaskoczyć odbiorców. Po raz kolejny duet Phil Lord i Chris Miller zadbali o to, aby moralizatorstwo i zwroty akcji zostały podane w ciekawej, oryginalnej formie. I za to im chwała, bo LEGO Przygoda 2 jest świetnym filmem dla widza w każdym wieku, choć jednak bardziej docenią go starsi odbiorcy, gdyż...

...sequel ten jest kolejną kopalnią easter eggów, nawiązując do przeróżnych franczyz i filmów - Warner Bros. obśmiewa z wdziękiem bohaterów Ligi Sprawiedliwości, która nie ma szczęścia na wielkim ekranie (może trzeba faktycznie zatrudnić Tatuma i Hilla do ról wspomnianych herosów?). Oczywiście bardzo ważną rolę dla fabuły gra tu Batman (przechodzący kolejną po swoim solowym klockowym filmie metamorfozę). Różne inkarnacje Mrocznego Rycerza z filmów zostaną wspomniane w dość zabawny sposób, nie zabraknie też kilku zabawnych kostiumów. Tu i ówdzie przemkną nam znajome twarze i obiekty w splastikowanej wersji. Pewne drzwi mogą za jednym zamachem zainteresować fanów: Strefy mroku, Gwiezdnych wrót czy też 2001: Odysei kosmicznej. Zdezelowana i skąpana w piasku Statua Wolności to kolejny pakiet nawiązań. Na chwilę pojawi się kumpela Scooby-Doo, błyszczące wampiry, Abe Lincoln. Po raz kolejny fani easter eggów będą iście wniebowzięci i prawdopodobnie przyda się kolejny seans, żeby „złapać je wszystkie" - w czym może pomóc jeden z dodatków na płycie Blu-ray. A skoro już o płycie mowa, przejdźmy do omówienia zawartości wydania Blu-ray.

O wydaniu Blu-ray:
Po uruchomieniu płyty wita nas logo Warner Bros., po czym pojawia się standardowe dla produkcji tego dystrybutora poziome menu z obrazkiem przedstawiającym tytuł filmu i głównych bohaterów. Film możemy obejrzeć w oryginale (z dźwiękiem w formatach Dolby Atmos-TrueHD lub DTS-HD Master Audio 5.1), lub w siedmiu wersjach dubbingowych (Dolby Digital 5.1), w tym oczywiście polskiej. Napisy dostępne są w każdym z tych języków oraz dodatkowo po słoweńsku.

Zestaw dodatków na płycie (zawierają one napisy: angielskie, polskie lub greckie) wygląda następująco:

They Come in Pieces: Assembling THE LEGO® MOVIE 2 (8 min. 49 s) to wypowiedzi twórców i obsady na temat obu LEGO Przygód. Ciekawie wyglądają przebitki na plan. Najlepiej obejrzeć dopiero po seansie filmu z uwagi na spore spoilery fabularne.

Emmet's Holiday Party: A LEGO® Movie Short (2 min. 43 s) to świąteczna krótkometrażówka mogąca służyć za prequel do filmu. Bardziej dla dzieci lub jako ciekawostka.

Outtakes and Deleted Scenes (12 min. 22 s) to zestaw dziesięciu krótkich scen wyciętych lub zmienionych w wersji kinowej.

„Super Cool" (Official Lyric Version)3 min. 29 s) to teledysk z piosenką z napisów końcowych filmu, z wyświetlanym tekstem. Niestety, napisy pojawiają się za późno, żeby służyło to za karaoke.

Commentary to komentarz audio do filmu. Wypowiadają się: reżyser Mike Mitchell, scenarzyści/producenci Phil Lord i Christopher Miller oraz dyrektor animacji Trisha Gum.

Promotional Material (łącznie 10 min. 25 s) to zestaw pięciu krótkich materiałów wideo promujących film.

Bonusowe materiały wideo trwają niespełna 38 minut, więc niewiele. Całość pod względem ilościowym ratuje komentarz audio oraz upstrzona dodatkami wersja karaoke filmu, o której poniżej.

O edycji Everything Is Awesome Sing-Along:
Everything Is Awesome Sing-Along to opatrzona wstępem informacyjnym i podsumowaniem edycja specjalna LEGO Przygody 2, możemy ją wybrać po kliknięciu przycisku Play. Dostępne są tam napisy w dziewięciu językach, w tym angielskie i polskie. To wydanie oprócz napisów do piosenek oferuje też wyświetlane na ekranie: quizy, śmieszne cytaty bohaterów, cameo postaci, ciekawostki. Wskazane jest wzięcie notatnika i czegoś do pisania, jeśli chce się wziąć udział w zabawie i zapisywać punkty za poprawne odpowiedzi. Należy podkreślić, że to jest dodatek do filmu, taka wirtualna „zabawka" - ponieważ niektóre z tych bonusów mogą mocno przeszkadzać podczas seansu, zasłaniając kawałek ekranu lub zagłuszając część dialogów. Dzieci nieznające dobrze języka angielskiego mogą nie nadążyć z czytaniem napisów, więc zabawa dla nich może być tu utrudniona. Wskazana będzie pomoc opiekuna i raczej nie obejdzie się bez pauzowania tu i ówdzie. Ogółem: można obejrzeć jako ciekawostkę, ale w żadnym razie nie radzę oglądać tego zamiast wersji kinowej lub przed nią.

LEGO Przygoda 2 to bardzo dobra kontynuacja znakomitego hitu, niestroniąca od wzruszeń, dobrych i przystępnych morałów, a przede wszystkim akcji i świetnego humoru. Znakomicie bawi i przypomina, że życie potrafi być czadowe. No i teraz tylko pytanie, czy Warner Bros. skusi się na threequel… Trzymam mocno kciuki.

Ocena: 8,5/10

Tytuł: LEGO Przygoda 2

Tytuł oryginalny: The LEGO® Movie 2: The Second Part

Reżyseria: Mike Mitchell

Scenariusz: Phil Lord, Christopher Miller

Obsada:

  • Chris Pratt
  • Elizabeth Banks
  • Will Arnett
  • Tiffany Haddish
  • Stephanie Beatriz
  • Alison Brie
  • Nick Offerman
  • Charlie Day
  • Maya Rudolph

Muzyka: Mark Mothersbaugh

Montaż: Clare Knight

Czas trwania: 107 minut (wersja kinowa),

112 minut (edycja Everything Is Awesome Sing-Along)

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus