Islandzka Superwoman? Halldora Geirharðsdóttir ratuje świat w filmie „Kobieta idzie na wojnę”

Autor: M2 Films Redaktor: Motyl

Dodane: 10-06-2019 20:46 ()


Jej nazwisko mówi nam niewiele, ale na Islandii Halldora Geirharðsdóttir jest gwiazdą. Wszystko wskazuje na to, że „Kobieta idzie na wojnę” – film, który przyniósł jej nominację do Nagrody dla Najlepszej Europejskiej Aktorki – będzie początkiem jej międzynarodowej kariery. Zwłaszcza, że rola Halldory zachwyciła samą Jodie Foster, która stanie się jej amerykańską odpowiedniczką w reżyserowanym przez siebie remake'u filmu.

Halldora Geirharðsdóttir (ostatnia z lewej), reżyser filmu Benedikt Erlingsson i Jodie Foster na amerykańskiej premierze "Kobieta idzie na wojnę"

Halldora Geirharðsdóttir na Islandii słynie głównie ze swoich znakomitych kreacji teatralnych – zwłaszcza komediowych. Grywa często role męskie (wcielała się już m.in. w Don Kichote’a, zagrała też jednego z głównych bohaterów w słynnym „Czekając na Godota”). Na potrzeby sceniczne stworzyła nawet swoje komediowe, męskie alter ego, które stało się fenomenem kulturalnym w całym kraju. „Można śmiało powiedzieć, że Halldora jest islandzką Sarą Bernhard” – stwierdza reżyser filmu „Kobieta idzie na wojnę”, Benedikt Erlingsson, z którym znają się od dziesiątego roku życia, czyli od czasu, kiedy grywali razem na deskach islandzkiego Teatru Narodowego.

„Kobieta idzie na wojnę” to popis aktorskich umiejętności Geirharðsdóttir i to w całym wachlarzu gatunków, bo film nagrodzonego w Cannes Benedikta Erlingssona łączy elementy komedii, eko-thrillera, filmu przygodowego i dramatu. Przez krytyków określany mianem „superbohaterskiej opowieści na miarę naszych czasów” i „ekologicznym crowd-pleaserem”, porusza palące globalne problemy z rozmachem i wirtuozerskim poczuciem humoru. Geirharðsdóttir przyznaje, że podziela poglądy swojej bohaterki – nawet jeśli sama nie wysadza po godzinach słupów elektrycznych, to bardzo łatwo było jej się utożsamić ze środowiskową misją, do której poczuwa się filmowa Halla.

Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów. „Kobieta idzie na wojnę” to przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami!

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

"Kobieta idzie na wojnę" w kinach 21 czerwca!


comments powered by Disqus