„Olimpo Tropical” - zapowiedź

Autor: Mandioca Redaktor: Motyl

Dodane: 15-05-2019 10:55 ()


Podczas Komiksowej Warszawy odbędzie się premiera trzynastej pozycji w katalogu wydawnictwa Mandioca. Olimpo Tropical jest mocną historią z rioskich favel. Utrzymana w stylistyce Miasta Boga i Elitarnych, łączy w sobie wartką akcję, gęstą narrację a to wszystko osadzone w bardzo trudnych i skomplikowanych realiach życia w favelach Rio de Janeiro. 

Autorem scenariusza jest znany z Faveli w kadrze (Mandioca, 2017) Andre Diniz. Rysunki autorstwa weterana brazylijskiej sceny, debiutującego w Europie Centralnej i Wschodniej, Laudo Ferreiry. 
 
Premierę uświetni sam scenarzysta - Andre Diniz, którego od czwartku do niedzieli (23-26.5) gościć będziemy w Warszawie. Jego wizyta jest okazją do zaprezentowania wystawy poświęconej brazylijskiemu komiksowi. Będzie można ją oglądać w YATCIE przy ulicy Hożej. 

 

Tytuł: Olimpo Tropical

  • Scenariusz: André Diniz
  • Rysunki: Laudo Ferreira
  • Tłumaczenie: Marek Cichy
  • Liternictwo: Robert Sienicki
  • Druk: czarno-biały
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offsetowy 120g
  • Stron: 136
  • Format: 180x235 mm
  • Cena: 49 zł 

Biuca nie ma przyszłości przed sobą. Biuca żyje w faveli. W faveli rządzą silni, uzbrojeni, a Biuca jest kuternogą. Nienawidzi policji za zabicie brata. Biuca marzy o spluwie!

Masz spluwę jesteś gość! I tak nie masz przyszłości przed sobą, ale ze spluwą chociaż możesz zdobyć odrobinę szacunku, o którym jako kuternoga możesz tylko pomarzyć. Biuca gwiżdże na mądrości pokoleń, ma swoje, życiowe motto:

“Tak naprawdę, żeby zostać prawdziwym mężczyzną, trzeba zrobić trzy rzeczy, co nie mają nic wspólnego z drzewami i książkami. Trzeba zaliczyć pannę, zostać bandytą i zajebać glinę. Tyle.”

André Diniz (Favela w kadrze, Mandioca 2017) i Laudo Ferreira (Yeshua Absoluto, 2016) stworzyli jeden z najsmutniejszych, najbardziej wstrząsających i siłą rzeczy najprawdziwszych obrazów brazylijskich favel.

Laudo by oddać klaustrofobiczny, pozbawiony prywatności, “gęsty” klimat faveli zaserwował nam opowieść zapełnioną 10-12 panelami na stronę, bo w faveli jest za ciasno, zbyt duszno i trudno tam o spokój.

Brazylia jest krajem, w którym dokonuje się ponad 60 000 zabójstw rocznie, większości w favelach. Policja zabija najwięcej ludzi na świecie. W Rio de Janeiro toczy się codziennie wojna.

André Diniz do opowiedzenia o niej znalazł klucz klasyczny: mitologię i Szekspira! To musiało zrobić wrażenie! W Portugalii napisano o tym komiksie: “potężny kop w brzuch”.

Galeria


comments powered by Disqus