23 stycznia może być pierwszym dniem bez plastiku. „F**k plastik.101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat”

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 22-01-2019 15:25 ()


Już jutro 23 stycznia wypada Dzień bez Opakowań Foliowych.

Może to dobry czas, by zastanowić się, do jakiej torby pakuję zakupy? Popularnej reklamówki, papierowej, ekologicznej? Czy z uśmiechem odmawiam, pytana o dołożenie torebki (płatnej lub nie)? Czy noszę przy sobie torebki wielorazowego użytku?

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych “siatek”. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100,
a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne. Sukcesywnie spadają światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik do produkcji między innymi toreb [źródło: naszaziemia.pl].

Walka z plastkiem już się zaczęła! W Wielkiej Brytanii w niektórych supermarketach oraz domach towarowych klienci przychodzący z własnymi ekologicznymi torbami, mogą dostać zwrot niewielkiej kwoty, albo dodatkowe punkty w ramach programów lojalnościowych.

A skala zjawiska jest duża. Niektórzy eksperci szacują, że do 2050 roku około 99% morskich ptaków będzie mieć w żołądku plastik.

Opis: 

Nie możesz spać, bo dręczą cię myśli o 51 bilionach fragmentów plastiku pływających w oceanach? Nie panikuj! Wojna z plastikiem już się rozpoczęła. Kolejne rządy, firmy i korporacje na całym świecie przyglądają się pandemii plastiku, zanim jednak ich działania przyniosą wymierne rezultaty i na rynku pojawią się dobre zamienniki dla tego tworzywa, sami możemy aktywnie przystąpić do działania. W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić - jako pojedynczy człowiek - aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę. 
Żywność i napoje - możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać owijki z woskiem pszczelim.
W domu - możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ściereczek.
Styl życia - możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach.

Razem możemy uratować oceany. Razem uratujemy oceany!


comments powered by Disqus