Mahershala Ali – to jest jego czas! "Green Book" w kinach 8 lutego!

Autor: M2 Films Redaktor: Motyl

Dodane: 14-01-2019 09:48 ()


Tej nocy rola Dona Shirleya w "Green Booku" przyniosła mu kolejną nagrodę: Critics' Choice Award dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego. Po Złotym Globie i dziesiątkach wyróżnień wszystko wskazuje na to, że Mahershala Ali zmierza prosto po kolejnego Oscara. Jako tytułowy "Detektyw" w trzecim sezonie serialu HBO, który dziś ma swoją premierę, już zbiera doskonałe recenzje. W "Green Booku" zobaczymy go 8 lutego!

Razem z Viggo Mortensenem w "Green Booku" tworzą duet na miarę klasyków kina, na przemian bawiąc i wzruszając. I udowadniają, że istnieją przyjaźnie, które są w stanie połączyć dwa zupełnie różne światy.

„To jedyny człowiek, jakiego znam, który jest milszy, niż Dalajlama” – tak przedstawił Mahershalę reżyser „Green Booka” Peter Farrelly tuż przed premierową projekcją na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Wielu potwierdza, że mówi prawdę. Kiedy Farrelly zaproponował mu udział w filmie, Mahershala właśnie otrzymał Oscara za rolę drugoplanową w „Moonlight”, pracował na planie serialu „Luke Cage”, filmu „Ukryte działania” i podpisał kontrakt z HBO na główną rolę w kolejnym sezonie serialu „Detektyw”. „Był bardzo zajęty” – zapewnia Farrelly. „Jednak bardzo mi na nim zależało. Pojechałem do niego. Zaczęliśmy rozmawiać i stał się cud. Zgodził się”.

„Green Book” to historia zainspirowana prawdziwą przyjaźnią. Grany przez Alego wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego (w tej roli Viggo Mortensen) i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na Głębokie Południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy.

Alego zaintrygowała w Donie Shirleyu enigmatyczność tej postaci. „Tym, co mnie przyciągnęło, był niezwykle złożony, skomplikowany, barwny charakter i osobowość Dona” – zapewnia Mahershala. „Myślę, że publiczność od razu wyczuje, że on nie pasuje do żadnego ze światów” – przekonuje Mahershala. „Był świetnie wykształcony, niezwykle oczytany, znał języki obce, mieszkał i studiował w Rosji i w Anglii. Jako Afroamerykanin budził zdumienie, grając muzykę klasyczną. Nie rozumiano, dlaczego nie gra muzyki popularnej, utożsamianej z Afroamerykanami”

Charyzmatyczna osobowość Alego i jego aktorskie mistrzostwo sprawiają, że geniusz i niezwykłość Shirleya stają się dla widzów oczywiste. Pokazuje człowieka nierozumianego, który ma w sobie wiele wdzięku, mnóstwo miłości i wielkie serce.

Podobnie, jak w przypadku jego filmowego partnera Viggo Mortensena, zaangażowanie Alego w budowanie postaci zdumiało całą ekipę. Po to, by dobrze wypaść w scenach koncertów fortepianowych – a film zawiera ich sporo – Ali regularnie spotykał się z Krisem Bowersem, jednym z najbardziej utalentowanych i szanowanych młodych pianistów i autorem muzyki do filmu.

Dla Mahershali Alego początkiem prawdziwej popularności była uhonorowana Nagrodą Emmy rola Remy’ego Dantona w serialu Netflixa „House of Cards”. Zagrał również w serialu „Luke Cage” i filmie „Ukryte działania”. Dwa lata temu odebrał Oscara za drugoplanową rolę w filmie Barry’ego Jenkinsa „Moonlight”. Jest duża szansa na to, że „Green Book”, film, który podbił już serca publiczności na całym świecie, przyniesie mu kolejną oscarową statuetkę.


comments powered by Disqus