Kryminalna gra karciana „The Investigation” - recenzja

Autor: Marysia Redaktor: Motyl

Dodane: 26-12-2018 11:38 ()


Gra The Investigation od wydawnictwa Edgard to przede wszystkim narzędzie do nauczania lub szlifowania języka angielskiego.

O co chodzi? W pudełku znajdziemy karty śledztwa, zbrodni, pytań i pomocy. Jeden z graczy wciela się w świadka, który widział jakieś przestępstwo. Otrzymuje on kartę zbrodni z wypisanym rodzajem zbrodni oraz szeregiem pytań, na które pozostali gracze muszą odnaleźć odpowiedzi. Na środku stołu wykładane są po 4 karty przedstawiające: potencjalnych sprawców, miejsc, przedmiotów, ofiar oraz motywów. Na każdej karcie mamy kilka możliwych scenariuszy tego, co się wydarzyło, np. młotek może być wykorzystany do zadania śmiertelnego ciosu, użyty do samoobrony lub jako tępe narzędzie. Świadek zapoznaje się z typem zbrodni i pytaniami, a następnie wybiera sobie zestaw kart, tworząc pewną historię. Pozostali gracze mają na celu jej odwzorowanie i odpowiedzi na pytania z karty. By to zrobić, mogą zadawać świadkowi pytania, a ten musi odpowiadać zgodnie z prawdą. Obie strony mają pewne ograniczenia – świadek może używać tylko 3 typów odpowiedzi TAK, NIE lub NIE WIEM, a śledczy nie mogą używać pewnych słów znajdujących się na kartach. Zabawa toczy się do momentu, kiedy grupa uważa, że może odwzorować historię stworzoną przez świadka. Jeśli im się uda wygrywają, źle opowiedziana, skutkuje porażką.

Autorzy gry zaczerpnęli mechanikę z popularnej zabawy „Kim jestem?”. Na pewno ją znacie. Na czoło nalepiamy kartkę z imieniem i nazwiskiem kogoś znanego i zadając pytania, mamy ustalić kim jesteśmy. W grze The Investigation jest dokładnie tak samo, z tą różnicą, że świadek wymyśla historię, a nie tylko imię i nazwisko. Właśnie z tego względu we wstępnie napisałam, że The Investigation to przede wszystkim narzędzie do nauki języka. Mamy tu przygotowane karty, tematy i pytania, co znacznie ułatwia przygotowanie zabawy. Z drugiej strony moglibyśmy sami wymyślić historię i bawić się w odgadywanie co świadek dla nas przygotował. Widać tu bardzo mocne inspiracje „Czarnymi historiami” czy „Dochodzeniem”.

Ciężko mi ocenić ten produkt z dwóch względów. Po pierwsze ze względu na dość wtórną mechanikę, w której brakuje mi świeżości i odmiennego podejścia. Po drugie, dlatego że słownictwo, jakie jest tu ćwiczone, odbiega od tego używanego na co dzień. O ile sam pomysł na naukę zadawania pytań, tworzenia historii i ćwiczenia nowego słownictwa jest znakomity, to już tematyka i specyfika ćwiczonych zwrotów wydaje się chybiona.

The Investigation to narzędzie do nauki języka angielskiego i w tej roli sprawdza się bardzo dobrze. Jako gra zdecydowanie słabiej. 

 

Tytuł: The Investigation

  • Liczba graczy: co najmniej 2
  • talia 110 kart
  • data premiery: 09.2018 r.
  • ISBN: 978-83-6588-413-8 
  • Cena 39,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Edgard za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.


comments powered by Disqus