„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 24-12-2018 10:52 ()


Neil Gaiman ma spore szczęście, jeśli chodzi o adaptowanie jego dzieł czy to w formie serialu („Amerykańscy bogowie”, „Dobry Omen”), filmu („Gwiezdny pył”), czy też animacji („Koralina”). I co ważne, w głównej mierze są to produkcje dobre lub bardzo dobre. Tym razem na warsztat wzięto jedno z jego opowiadań, a dokładniej „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”. Dość pokręcona historia, która - o dziwo - broni się na filmowym ekranie.

Akcja tej nietypowej opowieści rozgrywa się w punkowym Londynie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Enn i jego dwóch kumpli przez przypadek trafiają na dziwną imprezę. Tam chłopak poznaje Zan, która później okazuje się kosmitką. Wraz z nią główny bohater przeżyje najlepsze 24 godziny swojego życia wypełnione zabawą do granic możliwości.

Johnowi Cameronowi Mitchellowi na tyle udało się obłaskawić tą „punkową” historię, że nie czuć przesytu. Historia trzyma się kupy mimo tego, że zawiera w sobie wiele wątków. Mamy tu miłość od pierwszego wejrzenia osób pochodzących z dwóch różnych światów, starcie pokoleń i wartości przez nich wyznawanych itd. Dość poważnie jak na komedię science fiction, nieprawdaż? Jednak wszystko ładnie do siebie pasuje i dostajemy specyficzne, ale w sumie ciekawą adaptację.

Elle Fanning jako Zan i Alex Sharp jako Enn to duet, który utrzymuje całą zwariowaną opowieść w ryzach. Ładnie pokazali postaci, które grają i jak ich uczucie powoli się rozwija oraz zaczyna wpływać na życie istot im towarzyszących, szczególnie w przypadku koloni kosmitów. Miłym dodatkiem do całości jest zdecydowanie Nicole Kidman jako Boadicea, wyglądająca jak damska wersja Bowiego. Ogólnie obsada aktorska to jeden z mocnych punktów tej adaptacji.

Ogólnie nie ma co narzekać, czasem tylko praca kamery mogłaby być lepsza. Fajnie, że starano się w każdym calu stworzyć klimat z tamtego okresu, czy to dzięki strojom i charakteryzacji, czy zdjęciami. W przypadku soundtracku, choć nie ma tu znanych zespołów, to całość jest mocno punkowa. To bardzo ciekawy przykład jak bez znanych utworów stworzyć bardzo ciekawą ścieżkę dźwiękową do filmu.

„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” jest jak soczysty punk: szalony, pokręcony, bez żadnych zasad, ale jednocześnie świetnie się go ogląda.

Ocena: 6/10

Tytuł: „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”

Gatunek: komedia, romans, science fiction

Produkcja: USA 2017

Reżyseria: John Cameron Mitchell

Scenariusz: Philippa Goslett, John Cameron Mitchell

Obsada:

  • Nicole Kidman
  • Elle Fanning
  • Alex Sharp
  • Ruth Wilson
  • Ethan Lawrence
  • Abraham Lewis

Czas trwania: 102 minuty

Premiera VOD: 7 grudnia 2018 r.

Dziękujemy dystrybutorowi Kino Świat za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus