Wystawa komiksowa na piątą rocznicę założenia „Projektora”

Autor: Paweł Chmielewski Redaktor: Motyl

Dodane: 27-07-2018 21:45 ()


Z okazji piątej rocznicy założenia magazynu kulturalnego “Projektor” – 28 lipca (sobota) o g. 18.00 w Bazie Zbożowej (ul. Zbożowa 4, Kielce) odbędą się:
 
- wernisaż wystawy rysunków i komiksów Roberta Kolasy pt. “Trzy kolory. Zielony”
- rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie fantasy (SF) związanego z regionem świętokrzyskim
- promocja najnowszego numeru magazynu “Projektor”
 
 
SZCZEGÓŁY (ilustracje w załączniku; link do folderu wydarzenia - http://www.zenit-admin.ogicom.pl/download/5%20lat%20projektora/5%20lat%20Projektora_folder.pdf):
WYSTAWA
 
Robert Kolasa (ur. w 1968 r., absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach, publikował m.in. na łamach „AQQ”, „Nie”, „Komiks Forum”, „Krakersa”, „Talizmanu”, antologii „Klatka” i magazynie „Projektor”). Autor  bawi się kalkami, sloganami, mitami kultury popularnej i masowej
(Batmanem, Supermanem, Rhettem Butlerem, Scarlett O’Hara, Bondem i innymi) – transponuje, interpretuje, kontaminuje – uprawia coś, co swobodnie można nazwać satyrycznym recyclingiem. Tytuł wystawy “Trzy kolory. Zielony”.  Pełny tekst w folderze.
 
KONKURS
 
Rozstrzygnięto konkurs na opowiadanie fantasy (lub SF) nawiązujące do geografii/ legend/ postaci itd. z regionu świętokrzyskiego, ogłoszony przez “Projektor” - kielecki magazyn kulturalny.
Jury w składzie: Paweł Chmielewski (redaktor naczelny magazynu, autor dramatów, scenarzysta, przewodniczący), Agnieszka Majcher (doktorantka literaturoznawstwa UJK, specjalizująca się w twórczości Stanisława Lema), Emmanuella Robak (doktorantka literaturoznawstwa UJK, specjalizująca się w twórczości Jerzego Żuławskiego) - po zapoznaniu się z 52 pracami, spełniającymi wymogi regulaminu, przyznało nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
Kolejność jest przypadkowa (czyli alfabetyczna).  Szczegółowe wyniki -  28 lipca podczas 5-lecia magazynu.
 
Nagrodzeni i wyróżnieni: Mateusz Antczak, Krzysztof Kochański, Marek Kolender, Dominik Letner, Adam Józef Michalczyk, Anna Możdżeń, Iga Ostrowicka, Paweł Sołtysiak, Erwin Stabrowski, Krzysztof Szkurłatowski, Marek Tuz, Karolina Werens.
Nagrody w konkursie ufundowały: “Fabryka Słów”, “WN Katedra” , “Komiks i my”, “United Records” oraz Stowarzyszenie Twórcze ” ZENIT”.
 
NOWY NUMER MAGAZYNU “PROJEKTOR”
 
Tematem wiodącym numeru 4(51)/2018 magazynu “Projektor” jest zderzenie natury z kulturą – ukazanie w jaki sposób literatura, film, teatr, sztuki wizualne korzystają, przetwarzają otaczającą nas przyrodę – jako inspirację, jako źródło symboli, jako odskocznię od cywilizacji, ale również jako zagrożenie. Redakcja zaprasza do wędrówki kulturowo-geologicznym szlakiem Kielc i do ogrodu botanicznego, podpatrywania i fotografowania roślin, motyli i ptaków, aby odnaleźć ich ślady w dziełach kultury. Pokazuje jak we współczesnej urbanistyce łączy się architekturę z przyrodą tworząc miasta-ogrody, a jak z muzyką – kreując tradycyjne, folklorystyczne lub współczesne, elektroniczne brzmienia oraz jak w przekazie marketingowo-kulturowym manipuluje się pojęciem “naturalne”, co “myślą”, “czują”, a nawet “współodczuwają” drzewa, grzyby i zioła.
 
W numerze, jak zwykle, czytelnicy odnajdą rozbudowany dział recenzencki: teatralny (w tym o pierwszym w Kielcach teatrze prywatnym), literacki, muzyczny, filmowy (m.in. Aleksandr Sokurow nad Silnicą, Paweł Pawlikowski i Marta Pajek w Cannes), plastyczny oraz pierwsze teksty nagrodzonych opowiadań.
 

comments powered by Disqus