Jakub Różalski po raz pierwszy na stałe w Polsce!

Autor: Iwona Makarska Redaktor: Motyl

Dodane: 23-05-2018 21:06 ()


Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle zachwyci nas kolejną, wyjątkową wystawą. Tym razem w Wiśle na stałe zagoszczą prace Jakuba Różalskiego – cenionego w Polsce i zagranicą malarza i grafika koncepcyjnego. Wystawę zainauguruje wernisaż, który odbędzie się 24 maja o godz. 12:00. Na wernisażu pojawi się sam artysta, a także przedstawiciele Wydawnictwa SQN.

Wernisaż odbędzie się 24 maja o godz. 12:00 w Muzeum Magicznego Realizmu
 „Ochorowiczówka” w Wiśle.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

O wystawie:

Jakub Różalski dotychczas był bardziej znany za granicą. Najbliższym miejscem, gdzie jego grafiki i obrazy można zobaczyć na stałej wystawie jest Naia Museum w Rochefort-en-Terre. Teraz się to zmieni. Już od 24 maja prace Różalskiego będzie prezentować „Ochorowiczówka” - Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle – jedno z największych muzeów tego surrealistycznego prądu w Europie. Stała wystawa jest wydarzeniem partnerskim publikacji książki „Inne Światy”, antologii Różalskiego, do której stworzenia zaprosił m.in. Sylwię Chutnik, Jacka Dukaja, Remigiusza Mroza, Łukasza Orbitowskiego czy Jakuba Żulczyka. Książka trafi do ksiągarń w przeddzień wystawy. Będzie to znakomita okazja, by porozmawiać z artystą o sztuce i literaturze.

W trakcie wystawy zaprezentowanych zostanie ponad 20 niezwykłych obrazów Jakuba Różalskiego.

To ponad dwadzieścia unikalnych prac na papierze, sygnowanych przez Jakuba Różalskiego jako egzemplarze autorskie. Grafiki, które znakomicie wpisują się w świat fantasy, stworzony przez nas w wyjątkowym miejscu w Wiśle – mówi 
dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu.

A sam artysta dodaje – „Ochorowiczówka” to wyjątkowe miejsce z niezwykłą historią i nie wyobrażam sobie lepszego "domu" dla ekspozycji moich prac.

O Artyście:

Jakub Różalski to artysta koncepcyjny, malarz, ilustrator, twórca alternatywnego uniwersum 1920+. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Ceniony zarówno w kraju jak i na świecie. Od roku 2015 skupia się wyłącznie na swoich autorskich projektach. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, nad długo przed odkryciem malarstwa cyfrowego. Jego obrazy cechuje duża sugestywność, charakterystyczny styl, mroczna atmosfera oraz mieszanka tradycyjnych z nowoczesnością.

W życiu wykonywał różne zawody: od projektowania biżuterii, przez pracę w korporacji, po realizację własnych projektów. Jednym z nich był „1920+”, w którym artysta w oryginalny sposób opowiedział o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Prace trafiły do Internetu i Różalskim zaczął się interesować cały świat. Między innymi zadzwoniła do niego asystentka Jordana Vogt – Robertsona, reżysera najnowszej ekranizacji King Konga z propozycją, by stworzył grafikę koncepcyjną do filmu. Krótko później prace artysty zobaczył Jamey Stegmaier, założyciel firmy Stonemaier Game. Chciał on, aby najnowsza gra planszowa „Scythe” (kosa), oparta została na projekcie „1920+”. Potem nadeszła kolejna oferta od producentów ze studia King Art Games, którzy również swoją grę „Iron Harvest” chcą oprzeć na grafikach Jakuba Różalskiego. W 36 godzin organizatorzy zbiórki, przeznaczonej na produkcję gry, zebrali ponad milion dolarów! Dziś artysta doskonale jest znany za granicą, a jego popularność w Polsce stale rośnie.

Antologia „Inne światy”

23 maja do księgarń trafiła antologia Jakuba Różalskiego pt. „Inne światy”. Znajdziemy w niej wybrane dzieła Jakuba Różalskiego, do których czołowi polscy pisarze, zafascynowani obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich malarzy współczesnych, stworzyli niezwykłe historie. Opowiadania Sylwii Chutnik, Anety Jadowskiej, Anny Kańtoch, Aleksandry Zielińskiej, Jacka Dukaja, Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Łukasza Orbitowskiego, Roberta J. Szmidta i Jakuba Żulczyka w jednej z najbardziej wyczekiwanych premier wydawniczych tego roku.


comments powered by Disqus