Nowoczesne zastosowania pajęczych sieci

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 15-06-2007 10:51 ()


Wytrzymałość nici czarnej wdowy na rozciąganie wynosi tyle, co połowa wytrzymałości stali. Nić jest jednak o wiele mniej gęsta, a zatem lżejsza, i o wiele bardziej rozciągliwa. Znając ten genetyczny kod, chcą obecnie zsyntetyzować nić, która jest prawdopodobnie jedną z najbardziej wytrzymałych spośród nici pajęczych.

Zastosowania przemysłowe mogłyby być bardzo powszechne - ocenia dr Nadia Ayoub z uniwersytetu kalifornijskiego. Nici można by używać np. w szwach chirurgicznych i niezwykle wytrzymałych sieciach kablowych. Wśród innych zastosowań wymienia się też odzież dla sportowców czy kamizelki kuloodporne.

W rzeczywistości wszystkie te cuda, jakie Spiderman wyczyniał ze swoją nicią, można by powtórzyć, gdyby udało się stworzyć takie sztuczne włókno. Można by było zawisać na ścianie - powiedział jeden z naukowców.

Obecnie naukowcy próbują zsyntetyzować budujące nić białko w ilościach wystarczająco dużych, aby możliwa była jego produkcja na skalę przemysłową.

Biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego mają też nadzieję na wyprodukowanie innych materiałów z wykorzystaniem sztucznej pajęczej nici.

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...