„Justice League Action” sezon 1, część 1 – recenzja wydania DVD

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 21-03-2018 09:24 ()


Po tragicznym zarżnięciu całkiem dobrego Beware the Batman przez Cartoon Network tylko kwestią czasu było, zanim doczekamy się kolejnego serialu z Detektywem z Gotham. Najnowsza propozycja (której połowa pierwszego sezonu pojawiła się u nas na DVD) to Justice League Action, będąca niejako krzyżówką: Justice League Unlimited oraz Batmana: Odważnych i bezwzględnych z Młodymi Tytanami: Akcją!.

Z pierwszymi dwiema ze wspomnianych wyżej kreskówek wspólna jest formuła: drużynowa misja różnorakich duetów lub grupek superherosów (niekoniecznie pierwszoligowców). Z trzecim serialem łączy ją zaś forma: odcinki trwają po około 11 minut każdy, co czyni najnowszą epizodyczną produkcję „lekkostrawną przekąską” zarówno dla najmłodszych, jak i starszych fanów Ligi Sprawiedliwości. Potęguje to dodatkowo fakt, że poszczególne odcinki nie mają specjalnych powiązań fabularnych (wyjątkiem jest kilka pierwszych, które są ze sobą zazębione), więc w zasadzie w każdej chwili można włączyć losowo wybrany z nich, aby łatwo „wejść w akcję”.

Wydawać by się mogło, że jest to propozycja tylko dla dzieci, jednak nie jest to prawda – także „starszaki” (do których zalicza się recenzent) mogą dobrze się bawić podczas seansu. Składa się na to szereg powodów. Jednym z nich są przemykające tu i ówdzie mniej spopularyzowane postaci, takie jak choćby: Stargirl, Klarion lub Atrocitus i jego Korpus Czerwonych Latarni. Daje to zatem okazję do utrwalenia swojej wiedzy o postaciach z komiksów DC Comics, a także wzbogacenia jej o kolejnych herosów lub złoczyńców. O ile bowiem wyżej wymienieni znani są z innych mediów poza komiksem (Stargirl pojawiła się w aktorskim DC’s Legends of Tomorrow, Klarion w animowanym The New Batman Adventures, a Atrocitus jest grywalną postacią w grze Injustice 2), to ciężej już skojarzyć takie osobistości jak: Rodzina Nuklearna czy... Kosmo-taksiarz.

Kolejny plus dla Justice League Action to luźny klimat. Całość podlana jest sosem humoru, aczkolwiek nie tak intensywnym i niekiedy dzieciuszkowym, jaki cechuje (skądinąd dobrych) Młodych Tytanów: Akcję!, dlatego też omawianemu serialowi bliżej w zasadzie do Batmana: Odważnych i bezwzględnych. Wdzięcznym obiektem do żartowania jest tu oczywiście poważny Batman, więc nie raz i nie dwa pojawiają się śmieszki dotyczące Mrocznego Rycerza (obśmiane zostaje choćby jego słynne: „Jam jest zemsta. Jam jest noc. Jam jest Batman!”).

Wisienką na torcie są rozmaite popkulturowe nawiązania – polecam szczególnie moje ulubione odcinki z zestawu: Dawno temu w Gotham City i Zagraj w to jeszcze raz, Cyborg, w których nie brakuje sprytnie wplecionych easter eggów dotyczących różnych inkarnacji Batmana czy też metażartów z gier wideo. Drugą wisienką jest z kolei dobór aktorów głosowych, na czele z Kevinem Conroyem jako Batmanem, a także Markiem Hamillem w roli między innymi Jokera. Miłośnicy innych produkcji DC mogą skojarzyć też panów: Diedricha Badera, Johna DiMaggio, Rogera Craiga Smitha, Troya Bakera czy Petera Stormare’a.

Co dla jednych może być zaletą, dla innych może być wadą – 11-minutowe epizody są wprawdzie idealne na szybki seans, jednak siłą rzeczy mają skondensowaną fabułę, która mogłaby zyskać, gdyby tylko czasu było więcej. Za przykład podaję historyjkę, w której Superman staje się zwierzyną łowną – ten odcinek aż się prosi o wydłużenie.

O wydaniu DVD: Na dwóch płytach DVD zebrano 26 z 52 epizodów serialu, bez materiałów dodatkowych. Oryginalna ścieżka audio jest w formacie Dolby Digital 5.1, a kilka wersji dubbingowych przygotowano w Dolby Digital 2.0. Ogromnie pozytywnym zaskoczeniem jest obecność polskiego dubbingu, którego się tu nie spodziewałem, nauczony przeszłymi doświadczeniami – sęk w tym, że wiele naszych wydań animacji DC Comics zawierało tłumaczenie czytane przez lektora, w tym nawet kierowany do młodszych widzów serial Batman: Odważni i bezwzględni, którego odcinki pierwszej serii wydano nad Wisłą kilka lat temu bez telewizyjnego dubbingu. Tym razem więc zmiana na plus. Z kolei niemiłą niespodzianką jest brak polskich napisów, więc osoby ze słabszą znajomością języka obcego będą zmuszone wybrać angielski tekst lub przestawić się na spolszczone dialogi. Co się tyczy tych ostatnich – cieszy obecność Radosława Pazury i Jacka Rozenka (których słyszymy etatowo u nas jako Batmana i Supermana), przy czym zdarzają się też zgrzyty przy porównaniu dubbingu z USA z naszym (na przykład Zuzanna Galia w roli Bardy ma zbyt dziewczęcy głos, pasujący bardziej do delikatniejszej Stargirl).

Na koniec, wspominając o polskiej wersji, pragnę pochwalić tłumaczy za przerobienie tytułów niektórych odcinków z zaszczepieniem słownych żartów zrozumiałych w naszym kraju. Przykładem niech będzie All Aboard the Space Train przekształcone na Wsiąść do pociągu międzygwiezdnego – z oczywistym nawiązaniem do refrenu Remedium Maryli Rodowicz. No i nie mogę nie wspomnieć ponownie tytułu: Zagraj w to jeszcze raz, Cyborg, który jest mrugnięciem do widzów kojarzących pewien czarno-biały klasyk amerykańskiej kinematografii.

Justice League Action ma szanse znaleźć sympatyków pośród rozmaitych fanów Ligi Sprawiedliwości, bez względu na wiek. Wprawdzie serialowi daleko jest do ideału, jednak szereg zalet sprawia, że seans w domowym zaciszu będzie ciekawą przystawką, jeśli chodzi o kino z nurtu superhero. Pozostaje tylko czekać na premierę drugiej części sezonu pierwszego, którą przywitam z otwartymi ramionami.

Ocena: 8/10

Tytuł: Justice League: Action sezon 1, część 1 (2DVD)

 • Tytuł oryginalny: Justice League: Action season 1 part 1
 • Wytwórnia: WB
 • Gatunek: animacja
 • Reżyser: Jake Castorena, Doug Murphy, Shaunt Nigoghossian, Curt Geda
 • Producent wykonawczy: Alan Burnett, James Krieg, Butch Lukic, Sam Register
 • Muzyka: Kevin Riepl
 • Rok produkcji: 2017
 • Kraj produkcji: USA
 • Czas trwania filmu: 278 min.
 • Wersja wydania: 1
 • Wersje językowe filmu: angielska, węgierska, szwedzka, norweska, duńska, fińska, polski dubbing
 • Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 2.0
 • Napisy: chińskie, angielskie, węgierskie, arabskie
 • Wersja dla niesłyszących: Angielska
 • Data wydania: 22.11.2017 r.
 • Cena: 44,99 zł

Serdecznie dziękuję dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza DVD do recenzji.


comments powered by Disqus