Najlepsze polskie krótkie metraże od 26 stycznia w kinach!

Autor: Paula Szmidt Redaktor: Motyl

Dodane: 25-01-2018 08:03 ()


Najlepsze polskie krótkie metraże od 26 stycznia w kinach!

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”, nagrodzony w Cannes krótki film Aleksandry Terpińskiej, „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego z Grzegorzem Damięckim w roli głównej oraz dokument „Amerykański sen”, zdobywca Nagrody Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Warszawskim Festiwalu Filmowym – trzy rewelacyjne krótkie metraże już od 26 stycznia w kinach!

Co robisz zwykle w 30 minut? Możesz przeczytać gazetę, zrobić zakupy, ugotować obiad, przebiec 5 km… A czasem 30 minut wystarczy, by opowiedzieć niesamowitą historię, która zostanie z tobą na zawsze! Zapraszamy na wyjątkową podróż z najlepszymi polskimi filmami krótkometrażowymi. Nie zabraknie emocji, śmiechu i powodów do wzruszeń. I z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie!

Wszystkie trzy filmy z I zestawu Najlepsze polskie 30’ zostały wyprodukowane w Studiu Munka. Studio Munka, działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku, jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka produkowane są w ramach programów „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”.

Najlepsze polskie 30'; zwiastun

Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, od 26 stycznia w repertuarach kin! Informacje o pokazach: www.najlepszepolskie30.pl

 

60 KILO NICZEGO

reżyseria i scenariusz: Piotr Domalewski

obsada: Grzegorz Damięcki, Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt

Grzegorz Damięcki (Atak paniki, Podatek od miłości, Belfer) w krótkim filmie Piotra Domalewskiego (Cicha noc).

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

 

NAGRODY:

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Nagroda Specjalna za najlepsze zdjęcia (Bartosz Świniarski) w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2017: Nagroda Dziennikarzy za film krótkometrażowy

WAMA Film Festival 2017: Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER

reżyseria i scenariusz: Aleksandra Terpińska

obsada: Justyna Wasilewska, Piotr Polak, Malwina Buss

Nagrodzony w Cannes krótki film Aleksandry Terpińskiej, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia.

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

Historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała z Wojciechem Smarzowskim m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół, zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska (Sztuka kochania, Serce miłości), Malwina Buss (Róża, serial Belfer) oraz Piotr Polak (Człowiek z magicznym pudełkiem).

 

NAGRODY:

Cannes 2017: Nagroda Grand Prix Canal+ i Nagroda Grand Rail d’Or

Gdynia 2017: Nagroda Specjalna za „najodważniejsze spojrzenie”

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2017: Nagroda za Najlepszy Film i Nagroda za Najlepsze Zdjęcia

 

 

AMERYKAŃSKI SEN

reżyseria i scenariusz: Marek Skrzecz

Dokument, który podbija serca widzów! Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Głuchołazy – niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu!


comments powered by Disqus