Polskie Muminki z szansą na Oscara

Autor: Grzegorz Wacławek / Animoon Redaktor: Motyl

Dodane: 12-11-2017 10:46 ()


Najpopularniejszy amerykański magazyn rozrywkowy Variety donosi, że wyprodukowany w Polsce film „Magiczna Zima Muminków” znalazł się w gronie 26 najlepszych animacji świata, które mają szansę na nagrodę Oscara!

Muminki znalazły się w gronie takich światowych hitów jak „ Cars 3”, “Minionki 3” czy “The Lego Batman Movie”. Muminki razem z filmem „Loving Vincent” są jedynymi polskimi produkcjami walczącymi o nagrodę Oscara w kategorii filmu pełnometrażowego animowanego. Pierwszy raz w historii ma miejsce taka sytuacja, tym bardziej znacząca, że przypadająca w rocznicę 70-lecia polskiej animacji.

Film w reżyserii Jakuba Wrońskiego i Iry Carpelan wejdzie 22 grudnia do dystrybucji kinowej w całej Polsce. Film został zrealizowany w koprodukcji między Finlandią i Polską, producentami są Filmkopaniet i Animoon z Polski.

Film został zrealizowany w koprodukcji między Finlandią i Polską, producentami są Filmkopaniet i Animoon z Polski.

"Magiczna Zima Muminków" to opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem jest Muminek, który tej zimy poprzez nieoczekiwane zdarzenie,
wybudza się z zimowego snu. Muminek na nowo odkryje zimową Doline Muminków. Z największą niecierpliwością będzie jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę,
która już niedługo odwiedzi Dom Muminków.

Jak widać warto inwestować w polską animację, możemy konkurować z największymi. To że znaleźliśmy się na tej liście jest dla Nas wielkim wyróżniem. – mówi mi Grzegorz Wacławek, producent Animoon.

Za stronę artystyczną odpowiada Animoon i niemal wszyscy twórcy pochodzą z Polski. „Magiczna Zima Muminków” jest filmem wykorzystującym oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80, zrelizowaną przez dawne studio Se-ma-for.

Muzykę do filmu skomponował Łukasz Targosz, a "Magiczna Zima Muminków" jest pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym w jego karierze. Dźwięk powstał w krakowskim studio Sound Mind prowadzonym przez Michała Fojcika. W obsadzie filmu usłyszymy gwiazdy polskiego kina. Grający Muminka Maciej Musiał zadebiutował w dubbingu osiem lat temu, jednak to w filmie "Magiczna Zima Muminków" po raz pierwszy wcielił się w postać pierwszoplanową.

W drugoplanowej, lecz bardzo wyrazistej roli Paszczaka usłyszymy Macieja Stuhra. Narratorem zimowej opowieści Muminków jest natomiast Piotr Fronczewski – aktor o wyjątkowym dorobku zarówno w rolach kinowych, jak i dubbingowych. Rolą Mamy Muminka jako aktorka dubbingowa debiutuje Natalia Kukulska. Piosenkarka wykonała także dwie piosenki, które znalazły się w filmie.

Z kolei w anglojęzycznej wersji filmu usłyszymy gwiazdorską obsadę: Alicię Vikander nagrodzona Oscarem za „Dziewczynę z Portertu”, Stellana Skarsgarda oraz Billa Skarsgarda. Stellan Skarsgard jest też jednym z producentów filmu. "Magiczna Zima Muminków" powstała przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film został sprzedany na całym świecie, w tym min. do Chin, Japonii, USA, Francji oraz Skandynawii.

Więcej informacji na temat filmu „Magiczna Zima Muminków” można znaleźć na stronie filmu www.muminkifilm.pl

Galeria


comments powered by Disqus