Różowy szczyt Mont Blanc

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 05-06-2007 22:39 ()


Znany ze swoich prowokacyjnych dzieł duński artysta Marco Evaristti, został zatrzymany we francuskich Alpach na próbie pomalowania szczytu góry Mont Blanc.

Artysta chciał dotrzeć na szczyt Mont Blanc, na wysokość 4807 metrów n.p.m., żeby "zmienić go w Różową Górę i ogłosić niepodległe państwo". Na próbę pomalował fragment góry na wysokości 3400 metrów n.p.m. Po tym zdarzeniu został zatrzymany przez żandarmów i przewieziony helikopterem do Chamonix.  

Władze Chamonix są zbulwersowane projektem Duńczyka, który według nich swoim "dziełem" zbrukał symbol czystości. Masyw Mont Blanc jest obszarem objętym ścisłą ochroną.

Swoim projektem Evaristti chciał zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska i zadać pytanie: "Do kogo należy natura - woda w jeziorach, śnieg na ziemi, kwiaty na polach, czy drzewa w lasach tropikalnych?".

W przedsięwzięciu miała pomóc Evaristtiemu 15-osobowa grupa, wnosząc na szczyt ponad 1200 litrów farby. Artysta miał rozlać przyjazną dla środowiska substancję na powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Koszt operacji na Mont Blanc oceniono na 50 tys. euro.

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...