Mury obronne Krakowa dla zwiedzających

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 30-05-2007 15:25 ()


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uruchamia nową trasę dla zwiedzających. Od 8 czerwca będzie można zwiedzać ponad 100 metrów muru obronnego przy krakowskiej Bramie Floriańskiej, trzy baszty oraz Barbakan.

Barbakan i mury obronne wraz z Bramą Floriańską są jedynym zwartym fragmentem średniowiecznej fortyfikacji Krakowa, zachowanym po tym jak na początku XIX w. rozebrano mury miejskie. Zwiedzający będą mogli obejrzeć trzy baszty: Cieśli, Stolarzy i Pasamoników, neogotycki ołtarz i polichromię w kaplicy, która znajduje się w Bramie Floriańskiej, i przejść wzdłuż murów obronnych gankiem, z którego rozpościera się piękny widok na ulicę Floriańską.

Uzupełnieniem ekspozycji będą plansze z wydrukami XIX-wiecznych widoków przedstawiających system obronny Krakowa wraz z jego opisem. - Zależy nam przede wszystkim na pokazaniu piękna samych murów: architektury baszt i kamiennych detali - mówił Witold Turdza z Muzeum Historycznego, który trasę tę przygotował.

Mury miejskie Krakowa, których wznoszenie rozpoczęto w końcu XIII w., a ukończono w XV w., miały ok. 4 km długości. Ich umocnienie stanowiło ponad 40 baszt, których nazwy pochodziły od cechów rzemieślników, którzy zajmowali się ich obroną. Do miasta można było wejść lub wjechać przez jedną z 8 bram. Krakowskie umocnienia były złożone z podwójnego muru oraz głębokiej na 3,5 metra fosy. Mur wewnętrzny miał 7 m wysokości, a zewnętrzny, zwany także przedmurzem, - 2 m. Najpotężniejszym umocnieniem broniącym dostępu do Bramy Floriańskiej był zachowany do dziś Barbakan, wzniesiony u schyłku XV w.

Mury obronne udostępniane będą codziennie od godz. 10.30 do 18.

Źródło: tvp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...