Od Freddiego do Merkurego

Autor: Anna Mencel Redaktor: Motyl

Dodane: 23-11-2016 21:23 ()


Refleksja nad asteroidą 17473 Freddiemercury: Czy naprawdę w kosmosie nie ma niczego lepszego niż zwykły kawałek skały, by godnie uczcić legendarnego lidera grupy Queen?

Tego lata świat zadrżał, nie od uderzenia meteoru jednak, a  od wiadomości, że imieniem Freddiego Mercury zostanie uczczony… zaledwie meteor właśnie. Tak też się stało. We wrześniu 2016 r., by uczcić niedoszłe 70 urodziny lidera Queen człon „Freddiemercury” doklejono do już i tak przydługiego „Asteroida 17473”.

Ale, czy naprawdę ten kawałek kosmicznej skały jest odpowiedniego formatu, by godnie nosić imię Freddiego? W związku ze zbliżającą się 25-tą rocznicą jego śmierci (24 listopada), postanowiliśmy zbadać, które ciało niebieskie lepiej odpowiadałoby jego wielkości. W końcu Freddie Mercury to jedna z największych gwiazd rock and rolla w historii.

Poza niekwestionowanym wkładem w rozwój rocka i popu, Freddie był niesamowitym showmanem. Jego kreacja sceniczna charakteryzowała się dużą teatralnością i manieryzmem, tak rzadkimi w zdominowanym przez prawdziwych macho świecie rock and rolla.

Ekscentryczny smak oraz aktorska osobowość Freddiego były punktem wyjścia naszych poszukiwań ciał niebieskich, które godnie sławiłyby jego imię. Biorąc pod uwagę poczucie smaku, osobowość oraz teksty Gwiazdora, najbliżej byłoby mu do:

  • Sagittarius B2, gigantyczna chmura gazowa o dużej zawartości alkoholu. Pachnie rumem, smakuje malinami, idealne ucieleśnienie jego szalonych zwyczajów imprezowych.
  • SDSS J090745.0+024507, podobnie jak w piosence „shooting star leaping through the sky” przemierza kosmos z niesamowitą prędkością w kierunku nieskończoności.
  • SN 1987A, którego wybuch był pierwszą eksplozją tak dużej gwiazdy śledzoną z bliska dzięki wynalazkowi teleskopu - wspaniały sposób na uczczenie śmierci innej wielkiej gwiazdy
  • Wreszcie Kocie Oko i The Red Rose nawiązujące do miłości Freddiego do kotów i czerwonych róż.

Choć, przyznajmy szczerze,  szanse na nazwanie imieniem Freddiego tych obiektów są raczej marne, my i tak uczciliśmy go 5 specjalnie przygotowanymi ilustracjami pokazującymi różne etapy kariery Freddiego obok 5 ciał niebieskich, które wybraliśmy.


comments powered by Disqus