Narodziny mocy – gwiezdne imperium George'a Lucasa

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 23-11-2016 13:31 ()


Równolegle z amerykańską premierą do rąk polskiego czytelnika trafia biografia George’a Lucasa, jednego z najważniejszych filmowców w historii kinematografii, wizjonera, twórcy Gwiezdnych Wojen. Jako syn właściciela sklepu z artykułami biurowymi miał przejąć rodziny interes i żyć dostatnio na małomiasteczkową modłę. Stanął jednak za kamerą i zrewolucjonizował oblicze kina popularnego.

– Lubiłem przygody, których akcja rozgrywała się w kosmosie – wyznał z prostotą po latach, dlatego gdy zasiadał do pisania pierwszej wersji scenariusza, marzyło mu się połączenie rozmachu Odysei kosmicznej 2001 z akcją godną przygód agenta 007. W 1977 roku Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja weszły na ekrany zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin, jako niezależny film science-fiction. Czterdzieści lat później „The Telegraph” ocenił, że marka Star Wars jest warta więcej niż Harry Potter i James Bond razem wzięci. A pomyśleć że niewiele brakowało, by zamiast za gwiezdną sagę Lucas wziął się za kręcenie Czasu Apokalipsy.

Brian Jay Jones, autor bestsellerowej biografii Jima Hensona, „ojca” Muppetów, znalazł klucz do portretowania postaci w sposób ciekawy zarówno dla fanów, jak i tych, którzy lubią czytać dobre biografie. Lucas Jonesa to postać totalna – idol, ikona, przyjaciel Francisa Forda Coppoli i Stevena Spielberga – uchwycony w chwilach powszednich i zwyczajnych; chuderlawy chłopak z odstającymi uszami, mający trudności z pisaniem i ortografią, który odważył się podążyć za swoją pasją. Towarzyszymy mu w tej drodze ze stutysięcznego kalifornijskiego miasta na tunezyjską pustynię – gdzie zmagając się z ograniczonym budżetem i szwankującymi prototypami robotów, kręci sceny, które fani sagi zapamiętają jako krajobrazy planety Tatooine – aż po szczyty box office’ów i pierwsze strony gazet.

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia to biografia reżysera wypełniona anegdotami z planów filmowych, odsłaniająca arkana pracy w przemyśle filmowym, męki pisania scenariuszy, morderczych walk o budżet, ale przede wszystkim pierwsze tak otwarte zaproszenie za kulisy Gwiezdnych Wojen. Jak wyglądała praca z zaawansowaną techniką w latach 80.? Czym inspirował się Lucas, tworząc kultowe postaci: Luke’a Skywalkera, Hana Solo, mistrza Yody? Jakie kłopoty sprawiał niedopasowany kostium C3PO? Prawdziwa gratka dla kinomaniaków.

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia to wyśmienita książka! Brianowi Jay Jonesowi udała się rzadka sztuka napisania takiej biografii, która będzie interesująca nie tylko dla najwierniejszych fanów, ale i dla pozostałych czytelników. Naszpikowana ciekawostkami, wsparta rzetelnym materiałem źródłow ym, ubrana w lekką i wartką narrację, z łatwością wciąga w świat Lucasa.

Debby Applegate, laureatka nagrody Pulitzera w 2007 za książkę The Most Famous Man in America: The Biography of Henry Ward Beecher

Jak słynna scena otwierająca pierwsze Gwiezdne wojny, George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia natychmiast przenosi w świat szalonego marzyciela. Nerdzi wszystkich krajów łączcie się! Wreszcie mamy książkę, która opowiada historię herosa, który naprawdę zmienił nasze życie. Brad Meltzer

Świetnie napisana i wciągająca: dokładnie taka, na jaką czekali fani Lucasa i wszyscy maniacy, którzy uwielbiają opowieści z planów filmowych. Kirkus

 

Mistrz biografii mierzy się z kolejną wielką osobowością świata rozrywki. Znamy George’a Lucasa jako reżysera, który dał nam Gwiezdne wojny, jedną z najbardziej kultowych hollywoodzkich superprodukcji w historii, ale pogłębione, fascynujące i wciągające spojrzenie Jonesa ukazuje Lucasa jako kogoś więcej niż tylko uzdolnionego twórcę ciekawych opowieści. Jones sięga głębiej, by naświetlić blaski i cienie kariery i życia Lucasa, portretując jego pasję i nowatorstwo w przejrzystej, porywającej prozie. Mistrzowska i niezbędna lektura dla każdego fana filmu i popkultury.

Booklist

W detalach opisuje proces powstawania jego filmów: od pierwszych pomysłów i szkicu scenariusza, przez kompletowanie obsady i wybór lokalizacji planu, po kręcenie i, co szczególnie istotne w pracy Lucasa, montaż. Publishers Weekly

 

 

Brian Jay Jones urodził się 1 sierpnia 1967 r. Jest

wiceprezesem Międzynarodowej Organizacji Biografów. Pracował jako analityk ustaw i doradca w amerykańskim senacie, ale w 2008 roku zdecydował się porzucić politykę dla pisarstwa: wtedy ukazała się jego nagradzana biografia Washington Irving.

W Polsce wydano jak dotąd jedną jego książkę: Jim Henson. Tata Muppetów. Mieszka z żoną i córką w Damascus w stanie Maryland.


comments powered by Disqus