"Timeline: Polska" - recenzja

Autor: Pan Jarząbek Redaktor: Motyl

Dodane: 15-10-2016 10:01 ()


Wersja Timeline, którą wydaje Rebel, doczekała się odsłony "Polska". Wcześniej mogliśmy zagrać w oryginalną wersję i jej klony, czyli całą serię Cardline. Gry doczekały się wersji dotyczącej zwierząt, dinozaurów czy wynalazków. Mało który wydawca decyduje się na przygotowanie wersji w całości poświęconej jednemu państwu. Także dla miłośników serii jest to nie lada gratka.

W standardowym dla wszystkich wydań, metalowym pudełku znajdziemy 110 kart z wydarzeniami z historii Polski. Warto zwrócić uwagę na pięknie wykonaną grafikę zdobiącą puszkę, na której znajdziemy odwołanie do kultury i historii naszego kraju. Mnie kojarzy się ona trochę z okładką płyty folkowej, co jednak nie umniejsza jej atrakcyjności. W podobnym tonie utrzymane są ilustracje znajdujące się na kartach. Cieszą oko i w dość dokładny sposób odwzorowują faktyczne wydarzenia z naszej historii.

Gra polega na poprawnym układaniu kart na stole, tak by pozbyć się ich z ręki. Losujemy kartę startową, do której będziemy się odnosić. Zadaniem graczy jest wykładanie  kart ze swojej ręki, tak by prawidłowo odnieść się do daty umieszczonej na wydarzeniu startowym. Jeśli uważamy, że działo się ono wcześniej kładziemy je po lewej stronie, jeśli w późniejszym okresie - po prawej. Gdy gracz się pomyli, kartę odkłada się na bok, a na rękę dociąga się nową. W przypadku prawidłowego ułożenia, kolejka przechodzi na gracza siedzącego po lewej. Ten gracz, który jako pierwszy "pozbędzie" się wszystkich swoich kart, zostaje zwycięzcą.

Zasady te są bardzo proste i pozwalają na rozegranie partii w kilkanaście minut. Niewątpliwą zaletą gry jest jej edukacyjny charakter. Bardzo często dorośli poszukują gry, która czegoś "nauczy" ich dzieci. Ciężko przekonać ich, że Qwirkle można wykorzystać do ćwiczenia wyobraźni przestrzennej czy że partia w Neuroshimę Hex sprawdza się jako narzędzie do nauki planowania. W przypadku Timeline tego problemu nie będzie, tu od razu widać, że grający nabędą podstawową wiedzę o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski. Wydarzenia są różnorakie, dotyczą ważnych potyczek, ale i odkryć czy przełomowych momentów w naszej historii. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że gra spełnia dwa założenia – bawi, ale i uczy jednocześnie. Mogę sobie wyobrazić, że jest wykorzystywana podczas lekcji historii czy na spotkaniach kół zainteresowań. Dat z kart, jak w każdej innej grze tego typu, można się nauczyć, ale zanim się to stanie to uda nam się rozegrać kilkanaście partii.

Timeline Polska to kolejny bardzo dobry produkt z serii, z ładną oprawą graficzną. Cena gry nie jest wysoka, świetnie nada się na prezent czy jako uzupełnienie swojej kolekcji. Ze swojej strony polecam, a tymczasem wracam do lekcji historii.

 

Plusy:

- gra w pełni poświęcona historii Polski,

- piękne grafiki,

- duży walor edukacyjny

Minusy:

- mogłoby być więcej kart

  • Tytuł: Timeline: Polska
  • Liczba graczy: 2 - 8 osób
  • Wiek: od 8 lat
  • Wydawca: REBEL.pl
  • Ilustrator: Agnieszka Dąbrowiecka
  • Wydanie: polskie
  • Cena: 59,95 zł

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus