Encyklopedia fauny i flory

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 09-05-2007 20:51 ()


Wszystkie gatunki roślin i zwierząt zostaną opisane w internetowej „Encyklopedii życia", którą w ciągu dekady planują przygotować uczeni z całego świata.

Encyklopedia życia będzie miała hasło dla każdego nazwanego gatunku, czyli około 1,8 mln gatunków.

Warty 100 mln dolarów projekt ma stanowić pomoc dla wszystkich, począwszy od uczniów odrabiających prace domowe z biologii, po przez rządy państw planujące ochronę zagrożonych gatunków, aż po samych naukowców. Darmowa encyklopedia początkowo skoncentruje się na zwierzętach i roślinach, z czasem obejmie też grzyby i bakterie. Ostatecznie uwzględnione zostaną również skamieliny.

Wszystkie gatunki będą szczegółowo opisane, zilustrowane fotografiami, mapami i nagraniami wideo, oraz ścieżkami dźwiękowymi. Dzięki licznym odnośnikom będzie można dotrzeć do naukowych prac na pożądany temat. Internauci będą mieli możliwość zamieszenia własnych fotografii prezentowanych gatunków.

Encyklopedia będzie stale i sukcesywnie rozszerzana o opisy nowych gatunków. Głównym językiem encyklopedii będzie angielski, planowane są jednak tłumaczenia na kilka innych języków.

Wersja próbna Encyklopedii, dostępna na stronie internetowej http://www.eol.org/.

Prace nad Encyklopedią finansują dwie amerykańskie fundacje. Ich członkowie chcą, by informacje dostępne dla każdego pomogły w walce z niszczeniem przyrody, zanieczyszczeniami i globalnym ociepleniem.

Projekt ma kosztować sto milionów dolarów. W przedsięwzięciu udział bierze wiele prestiżowych instytutów i uczelni m.in. Instytut Smithsona i Uniwersystet Harvarda.

 

 

Źródło: TVP


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...