Pokłady lodu na Marsie?

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 07-05-2007 00:20 ()


Nowa metoda wykrywania lodu pozwoliła naukowcom amerykańskim na wysunięcie przypuszczenia, że może on znajdować się nawet pod połową powierzchni Marsa - informuje BBC News.

Metoda, opracowana przez dr Bandfielda, polega na porównywaniu sezonowych zmian emitowanego widma w podczerwieni przez dany obszar, na podstawie danych przesyłanych przez orbiter Mars Odyssey -dotychczas, analizowano dane spektrometru znajdującego się na pokładzie tego orbitera.

"Lodu na Marsie jest tyle, że - jak powiedział dr Joshua Bandfield z uniwersytetu stanu Arizona - gdyby się stopił, to na powierzchni Czerwonej Planety powstałby ocean. Lód może znajdować się pod powierzchnią od 1/3 do połowy powierzchni Marsa". Jak powiedział Bandfield, jego metoda pozwoliła stwierdzić, że lód występuje na bardzo różnych głębokościach pod powierzchnią.

Odkrycie może już wkrótce zostać ostatecznie zweryfikowanie podczas misji pojazdu badawczego Phoenix Mars, który wystartuje na Marsa w sierpniu br. Program misji przewiduje umieszczenie na powierzchni Czerwonej Planety lądownika, który dokona wierceń gruntu w poszukiwaniu wody.

 

Źródło: tvp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...