Pierwsza planeta CoRoTa

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 06-05-2007 14:11 ()


Nowy europejski kosmiczny teleskop CoRoT odkrył właśnie swoją pierwszą egzoplanetę, 1500 lat świetlnych od Ziemi. To jednak dopiero początek, bo przy okazji okazało się, że CoRoT sprawuje się lepiej, niż zakładano.

CoRoT wyszukuje planety metodą tranzytu - mierząc drobne zmiany jasności gwiazdy, w chwili gdy przed jej tarczą przechodzi planeta, przysłaniając część światła (wykres poniżej).

Planeta Corot Exo1b jest kolejnym 'gorącym Jowiszem', o masie 1.3 większej od naszego Jowisza, i promieniu 1.5-1.8 razy większym. Jej okres orbitalny wynosi 1.5 dnia.

Interesujące jest jednak nie tyle samo odkrycie, co ujawniona przez zespół naukowców z misji CoRoTa specyfikacja techniczna teleskopu. Czułość CoRoTa jest mianowicie znacznie lepsza, niż zakładano - już teraz dziesięciokrotnie, a dzięki użyciu poprawionych algorytmów analizy obrazu, może być nawet lepsza trzydziestokrotnie! Oznacza to, że CoRoT jest w stanie wykrywać planety rozmiarów Ziemi, w strefie ciągłego zamieszkania - wyczyn, który miał być możliwy dopiero dla telskopu Kepler NASA, który zostanie wystrzelony dopiero pod koniec przyszłego roku.

Wszystko wskazuje więc na to, że prawdziwą 'drugą Ziemię' znajdą Europejczycy, nie Amerykanie.

źródło: ESA


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...