Chcesz odkryć własną planetę?

Autor: Piotr 'Neratin' Florek Redaktor: Neratin

Dodane: 26-04-2007 18:05 ()


Wczoraj opisywaliśmy, jak europejscy naukowcy odkryli egzoplanetę Gliese 581 c, na której potencjalnie może się utrzymywać ciekła woda. Dzisiaj przedstawimy wam sposób, w jaki sami możecie dokonać takiego odkrycia.

Posłużyć może do tego mały program (applet javy) o nazwie systemic. Jego głównym zadaniem jest realistyczne symulowanie obserwacji planet. Baza danych systemica obejmuje 100 tys. wirtualnych gwiazd (wygenerowanych przez program), z których niektóre posiadają układy planetarne. Użytkownik może następnie 'odkryć' te planety, tworząc model takiego układu planetarnego oraz jego wpływu na 'obserwowane' parametry gwiazd macierzystych (przesunięcie dopplerowskie widma). Dobrze dopasowane modele są następnie wysyłane przez użytkowników na serwer, dzięki czemu astronomowie uzyskują informacje pomagające im już w rzeczywistych badaniach.

Najciekawsze jest to, że w bazie danych systemica znajdują się także dane prawdziwych gwiazd - z których część posiada planety albo już odkryte, albo czekające na odkrycie! Tak właśnie było z planetą, o której informowaliśmy wczoraj. Sześć najlepszych modeli dla gwiazdy Gliese 581, skonstruowanych (wiele miesięcy temu) przy pomocy systemica, zawierało planetę o parametrach bardzo zbliżonych do tych, o których dowiedzieliśmy się wczoraj. Możecie sami spróbować powtórzyć to osiągnięcie, dla innej gwiazdy - jeśli wam się uda, prędzej czy później wasze odkrycie zostanie potwierdzone przez jedno z licznych obserwatoriów, prowadzących poszukiwania egzoplanet.

Blog systemica dostępny jest pod adresem http://oklo.org. Poza samą aplikacją i kilkoma tutorialami, można tam znaleźć mnóstwo informacji dotyczących poszukiwań planet pozasłonecznych.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...