Spotkanie międzypokoleniowe – Dziewczęta z KL Ravensbrück

Autor: Wawa Komiks Redaktor: Motyl

Dodane: 09-12-2015 09:13 ()


W dniu 12 grudnia 2015 r. w w Liceum Ogólnokształcącym im. Emiliana Konopczyńskiego, ul. Konopczyńskiego 4 w Warszawie odbędzie się seminarium wieńczące projekt  „Tworzymy razem komiks historyczny Dziewczęta z KL Ravensbrück”, w którym udział wzięła Międzynarodowa Akademia Komiksu.

Projekt miał za zadanie aktywizować licealistów, których zadaniem było przedstawić wspomnienia byłych więźniarek w formie komiksu. Tworzenie komiksu było pretekstem do tego, aby uczniowie lepiej poznali historię obozu, a przede wszystkim kobiet, które tam trafiły. Na pierwszych warsztatach uczniowie zapoznali się z historią KL Ravensbruck i wspomnieniami byłych więźniarek. 

Na kolejnych poznali komiks jako formę sztuki, środek wyrazu, sposób opowiadania historii. Jak powstaje komiks, poczynając od scenariusza, a na rysunkach kończąc. Zadaniem uczniów było wybrać spośród wspomnień byłych więźniarek najbardziej interesujące ich epizody i na ich podstawie przygotować scenariusz do komiksu. W efekcie powstały trzy historie mające miejsce w obozie podczas drugiej wojny światowej, dla których puentą i spoiwem była cztwarta scena, dziejąca się w dniu dzisiejszym. Każdy epizod został narysowany przez inną autorkę.

 

 

Spotkanie międzypokoleniowe – Dziewczęta z KL Ravensbrück

Liceum Ogólnokształcące im. Emiliana Konopczyńskiego, ul. Konopczyńskiego 4

 

11.00 – 11.10  Powitanie i prowadzenie - Ewa Bednarczyk

11.10 – 11.20  dr Teresa Grabowska, ekspert MEN – „Zarys historii komiksu”

11.20 – 11.25  Hanna Nowakowska – ogólna informacja o projekcie „Dziewczęta z Ravensbrück”

11.25 – 11.30 Uczennice z Konopczyńskiego: Joanna Smolińska i Natalia Seroka – prezentacja ze zdjęciami „Realizacja projektu”

11.30 – 11.45 Anna Klimowicz, edukator IPN - „Rola komiksu w edukacji historycznej”

11.45 – 12.00 Witold Tkaczyk, wydawca, twórca komiksów - „Komiks historyczny w Polsce”

12.00 – 12.15 Nikodem Cabala, Luca Montagliani, Joanna Tarnawska -  „Jak powstawał komiks  Siła i nadzieja - dziewczęta z Ravensbrück. Refleksje twórców komiksów/trenerów”

12.15 – 12.30  Dorota Myśliwska, Anna Krzykowska -  „Co motywuje młodzież do udziału w pozaszkolnych projektach edukacyjnych związanych z historią?”

12.30 – 13. 45 Wypowiedzi młodych osób  z Kosshutha i Konopczyńskiego „Czego nauczyli się podczas realizacji projektu, co chcieliby przekazać swoim rówieśnikom”

13.45- 14.00   Wypowiedzi Pań z Klubu Kobiet Ravensbrück z Warszawy

14.00 – 14.30  Dyskusja, przerwa

14.30 – 15.00  Program artystyczny – młodzież z koła teatralnego  „Tespis” pod kierunkiem Pani Ewy Bednarczyk wystawi spektakl pt. „Było, jest, będzie...?”, utworzony wyłącznie z wierszy Wisławy Szymborskiej.  To opowieść o życiu, z jego blaskami i cieniami, wzbogacona współczesnymi piosenkami.


comments powered by Disqus