Geny a tłusta dieta

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 15-04-2007 01:46 ()


Niektórzy z nas, mogą jeść tłuste, kaloryczne potrawy bez obawy o przytycie. Najnowsze badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Tufts dowodzą, że ten "dar od losu" polega na posiadaniu odpowiednich wariantów genów.

Autorzy pracy przebadali 2280 osób - mężczyzn i kobiet. Skupili się przy tym na jednym z genów zaangażowanych w metabolizm tłuszczów w organizmie. Jest to gen kodujący apolipoproteinę A5 (APOA5). W analizie uwzględniono płeć, wiek, aktywność fizyczną badanych osób oraz ogólną kaloryczność ich diety.

Z badań wynika, że u większości ludzi tłusta dieta wiąże się z wyższym wskaźnikiem masy ciała i ryzykiem otyłości. Jednak w przypadku 13% osób, posiadaczy specyficznego wariantu APOA5, spożywanie dużych ilości tłuszczu nie wpływało na masę ciała i nadwagę.

Zdaniem badaczy, wyniki te dowodzą, że specyficzny wariant genu APOA5 moduluje wpływ tłustej diety na masę ciała. "Wydaje się, że istnieje pewna grupa szczęśliwców, którzy mogą bez obawy jeść tłuste pokarmy i utrzymać zdrowy wskaźnik masy ciała" - komentuje jeden z autorów pracy dr Jose Ordovas. Mogą na przykład zjadać kawałek tłustego sernika zamiast kilku kromek ciemnego pieczywa o identycznej kaloryczności i nie przytyją. Nie oznacza to jednak, że osoby te nigdy nie przybiorą na wadze i nie będą cierpieć na otyłość. Choć w ich przypadku kompozycja diety nie wpływa tak istotnie na przyrost masy ciała, to spożywanie nadmiaru kalorii może z czasem powodować tycie - wyjaśnia dr Ordovas.

Naukowiec przypomina też, że duże spożycie tłuszczów może potencjalnie mieć inne negatywne skutki dla zdrowia, nie tylko przybieranie na wadze. Dlatego, jego zdaniem, bardzo ważne jest, by na co dzień stosować urozmaiconą dietę, o odpowiedniej zawartości różnych składników odżywczych.

Autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Molecular Medicine" liczą, że w przyszłości dzięki badaniom genetycznym można będzie łatwiej identyfikować osoby o wyższym ryzyku otyłości czy chorób serca i przygotowywać im specjalne zalecenia dietetyczne.

 

Źródło: wp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...