Komórka i komputer w co drugim polskim domu

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 07-04-2007 15:25 ()


Z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków (51 procent) ma w domu komputer osobisty, a 37 procent korzysta z internetu.

Według CBOS, w ciągu ostatniego roku grupa posiadająca komputer zwiększyła się o 5 pkt. proc. 41 procent respondentów deklaruje korzystanie z komputera w domu. Większość z nich używa go codziennie lub prawie codziennie.

Z badania wynika też, że 37 proc. dorosłych Polaków korzysta z internetu. Jest to 6 pkt. proc. więcej, niż w marcu 2006 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat grupa ta wzrosła ponad dwukrotnie. Dostęp do internetu w domu ma 40 proc. ankietowanych, czyli większość posiadaczy komputerów. W ostatnim roku odsetek ten zwiększył się o 11 pkt. proc. 

Rosnącą popularnością cieszą się zakupy przez internet. W lutym tego roku co jedenasty dorosły (9 proc.) kupił coś w sieci. Najczęściej były to książki lub płyty, a także sprzęt elektroniczny oraz odzież i obuwie.

9 proc. respondentów poznało kogoś przez internet. Natomiast 3 proc. badanych dotknęła agresja w internecie, jak groźby, wyzwiska i niechciane propozycje.

Z badania wynika także, że większość ankietowanych (61 proc.) ma telefon komórkowy do osobistego użytku. W ciągu ostatniego roku odsetek ten zwiększył się o 7 pkt. proc. Telefon komórkowy ma 90 proc. ankietowanych, którzy nie ukończyli 34 lat oraz większość respondentów w wieku od 35 do 54 lat, natomiast mniej niż połowa osób starszych. Według CBOS, ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) ma w domu telefon stacjonarny.

Nieco ponad połowa respondentów (53 proc.) ma w gospodarstwie domowym telewizję kablową lub satelitarną. W ostatnich latach dane te niewiele się zmieniły.

 

Źródło: tvp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...