Chiny i Rosja lecą na Marsa

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 28-03-2007 16:54 ()


Już za dwa lata Chiny i Rosja zorganizują wspólną misję na Marsa. Szczegóły projektu przedstawiono po podpisaniu porozumienia w sprawie wspólnej eksploracji Czerwonej Planety. 

W założeniach, cała misja rozpocznie się w 2009 roku i potrwa 10-11 miesięcy. Rosyjska rakieta ma wynieść w kierunku Marsa chińskiego satelitę waz z rosyjskim urządzeniem Phobos Explorer. Po wejściu na marsjańską orbitę, satelita miałby oddzielić się od rosyjskiego Explorera i prowadzić badania otoczenia Marsa. Rosyjskie urządzenie lądowałoby na jednym z dwóch marsjańskich księżyców Phobosie i powróciłoby z pobranymi próbkami.

Choć Rosja ma znacznie większe doświadczenie od Chin, władze w Pekinie szybko zwiększają nakłady finansowe, by stać się jednym z najbardziej liczących się państw w kosmosie. Przedstawiciel Chińskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że podpisana w Moskwie umowa zacieśni współpracę obu krajów w dziedzinie badań kosmicznych. Zdaniem obserwatorów nowy program będzie stanowił konkurencję dla Stanów Zjednoczonych, które chcą utrzymać swoją dominację na tym polu.

 

Źródło: ">tvp.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...