Mity Afryki - warsztaty komiksowe i teatralne

Autor: Paulina Zając Redaktor: Motyl

Dodane: 17-11-2014 17:41 ()


Zapraszamy wszystkich, którzy poprzez warsztaty teatralne chcą przenieść się w świat afrykańskich mitów  i legend – odkrywać jak ponadczasowe prawdy znajdują odzwierciedlenie  w naszym codziennym życiu, jak można przenieść je na spektakl czy wyrazić poprzez tak nowoczesną sztukę, jaką jest komiks. 

Podczas regularnych warsztatów teatralnych uczestnicy stworzą spektakle teatralne do wybranych mitów. Spektakle zostaną wystawione podczas Dni Afryki w maju 2015. Uczestnicy warsztatów komiksowych zilustrują wybrane mity, które następnie zostaną wydane w formie komiksu, jego premiera odbędzie się podczas 10 Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera.

Początek 26 listopada 2014 o godz. 19.30 w Sali Klubowej Staromiejskiego Domu Kultury.

 

Przez pierwsze tygodnie (od 26.11.2014 do 4.02.2015) wszyscy uczestnicy w środy, w godz. 19.30 – 21.00 zapoznają się z mitami, gł. z regionu Afryki Subsaharyjskiej wraz z ich kontekstem kulturowym a także estetyką danego regionu. Następnie uczestnicy wybierają typ warsztatów:

- teatralne w środy, w godz. 19.30 – 21.00, od 11.02.2015 do 24.06.2015

i/lub

- komiksowe – 7-8.02.2015

 

Udział bezpłatny.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach teatralnych i komiksowych jest udział w warsztatach merytorycznych.

Kontakt, zapisy: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75 w. 141

 

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

O programie:

Mity, wierzenia, legendy są podstawą tożsamości kulturowej wszystkich cywilizacji. Mitologie afrykańskie są mało znane w Europie, choć ich znaczenie kulturowe dorównuje znaczeniu znanej nam mitologii greckiej i rzymskiej, a przesłanie jest również ponadczasowe.  Zagłębienie się w mityczny świat afrykańskich bóstw i wierzeń pozwala inaczej spojrzeć na kulturę afrykańską.

Zestawienie starych prawd życiowych zawartych w wierzeniach afrykańskich z aktualnym, europejskim systemem wartości stwarza platformę do międzykulturowego dialogu.  Połączenie techniki klasycznej – teatru ze sztuką nowoczesną, jaką jest komiks potwierdza ponadczasowy charakter mitów.

Organizator: Staromiejski Dom Kultury, Partnerzy: Centrala – Central Europe Comics Art, Fundacja AfrykaConnect,  Forum Kenijsko - Polskie, Fundacja dla Somalii, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Adulis.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosysytem.pl, Afryka.org.


comments powered by Disqus